Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (519) Data wydania: 13.03.02

List do redakcji

Chciałbym tu nawiązać do artykułu pt. „Ranking popularności legend i podań” opublikowanego w Nowinach Raciborskich  20.02 br.
 
Otóż w czasach przedwojennych w powszechnym obiegu było podanie tłumaczące nazwę i hasło naszego miasta, nawiązując przy tym, do obowiązującego wtedy, języka niemieckiego.
 
Początek podania jest podobny jak w/w artykule.
 
- Jechał, wraz ze swym orszakiem, pewien książę przez nasze ziemie. Racibórz był wtedy jeszcze małą osadą, bez nazwy leżącą na szlaku przez Bramę Morawską. W pobliżu tej osady wóz złamał koło, a mieszkający w osadzie kowal je naprawił. Od tego zdarzenia osadę nazwano „Radgebroch” (złamane koło), która to nazwa przekształciła się potem na Ratibor, a dalej została spolszczona na Racibórz.
 
Osada stała się potem miastem o tej nazwie, a w herbie otrzymała pół orła i pół koła. Orła od herbu owego księcia, koło zaś na pamiątkę zdarzenia. Było to wyjaśnienie dosyć naiwne i już nasi pradziadowie w nie nie wierzyli. Powstał nawet taki obiegowy wierszyk:
„Ob weil einst ein Rad gebrochen
Ratibor hat man gesprochen
weiss man nicht mehr so genau
den es war von Altersgrau”
Co w wolnym tłumaczeniu brzmi:
„Że jakoby kiedyś złamało się koło
Ratibor mówiono
dokładnie to jednak nie wiadomo gdyż to było dawno temu”
 
Nazwę miasta i herbu wyjaśniano na wiele sposobów. Zainteresowanych odsyłam do książki autorstwa Pawła Newerli pt.” Opowieści o dawnym Raciborzu” gdzie podano różne hipotezy.
 
Jak z przedmiotowego artukułu wynika, zainteresowanie legendami jest duże, ale ich znajomość nikła. Powodem tego jest tu też brak wydań książkowych w języku polskim. Może by w „Nowinach” publikować okresowo co bardziej interesujące podania ze zbioru np. G. Hyckla.

z poważaniem Henryk Swoboda