Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (513) Data wydania: 30.01.02

Wyobraźnia gawędziarza

Henryk Swoboda, współpracownik „Nowin Raciborskich”, rozkochany w historii i folklorze ziemi raciborskiej, został już po raz drugi laureatem pierwszej nagrody w konkursie „Ze Śląskiem na ty”.

Konkurs „Ze Śląskiem na ty” został zorganizowany już po raz ósmy. Do Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej, który wespół z Radiem Opole przygotował gawędziarskie eliminacje, napłynęło aż 186 prac z całego Śląska. Jedyny reprezentant Raciborza - Henryk Swoboda opisał w gwarze śląskiej swoje wspomnienia o św. Mikołaju i jak zgodnie twierdzą członkowie jury - należał mu się bezsprzecznie pierwszy laur za talent gawędziarski i ciekawy temat pracy.
 
21 stycznia raciborzanin otrzymał nagrodę marszałka województwa opolskiego z rąk trzech dostojnych delegatów, którzy postanowili złożyć mu wizytę w domu na Starej Wsi. Byli to: Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej, inicjator i organizator konkursu „Ze Śląskiem na ty”, Jan Goczoł, prezes Opolskiego Towarzystwa Kulturalno - Oświatowego, poeta i członek komisji oceniającej oraz prof. dr hab. Teresa Smolińska, szefowa Katedry Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego.
 
Goście już od dawna zamierzali poznać osobiście dwukrotnego laureata, bowiem, jak twierdzi Jan Goczoł, praca raciborzanina wyróżniała się spośród innych. Podkreślali przede wszystkim oryginalność gawędy Henryka Swobody, bowiem wielu uczestników, najprościej w świecie spisało tekst z różnych źródeł, dokonało kilku nieudolnych zmian i wysłało na konkurs. Od lat oceniamy w tym samym składzie. Każdy z nas czytając nadesłane prace, zwraca uwagę na coś innego, ale mimo wszystko, co do wyboru zwycięzcy jesteśmy zgodni. Pan Henryk jest naturalny i bardzo autentyczny. Nie wymyśla i nie udziwnia. Logicznie i rzetelnie porządkuje swoje wspomnienia - mówi prof. dr hab. Teresa Smolińska. Jestem urzeczony językiem - żywym, autentycznym i użyciem wielu nie spotykanych już dziś form. Sposób opowiadania jest niepowtarzalny, w swoistej wyobraźni. Pan Henryk ma własny sposób mówienia - to nie stylizacja literacka - to gawęda! Ujęło mnie to i porwało - opowiada Jan Goczoł. Głęboko poruszające staje się to, co ginie i odchodzi. Te opowieści są próbą ocalenia i zmitologizowania. Są tym, czym sycą się kolejne pokolenia. Marzy nam się, aby wszystkie prace konkursowe wydać tak, jak zostały zapisane i dodać do tego przekład literacki. Byłaby to dokumentacja na przyszłość i wielka księga słowa - dodaje na koniec poeta.

E.Wa