Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (509) Data wydania: 02.01.02

Daleko w Nigerii

Pochodzi ze śląskiej rodziny Haronsków z Miedoni. Ukończył Technikum Budowlane przy dawnej ul. Fornalskiej, a potem zachęcony przez jedną z sióstr szensztackich postanowił pojechać do Warszawy na rekolekcje do męskiego zgromadzenia. Wtedy pojawiły się pierwsze pytania o kapłaństwo. Odpowiedź była pozytywna.
 
Ruch Szensztacki założony przez ojca Józefa Kenetenicha, istnieje już w 42 krajach. Jego centrum stanowi kult Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, obecnej w sanktuariach w Świdrze, Józefowie pod Warszawą oraz Winowie koło Opola. Instytut Ojców Szensztackich istnieje od 1965 r. i liczy 260 członków. Jednym z nich jest o. Roman Haronska. Jego droga formacji i studiów filozoficzno-teologicznych trwała 10 lat, gdyż jednym z wymogów zgromadzenia jest minimalny wiek do święceń 29 lat. Wyjątkowa była dyspensa, którą otrzymał, gdyż czas pomiędzy jego święceniami diakonatu, a prezbiteratu wyniósł tylko 3 miesiące.
 
Jako świeżo upieczony ksiądz został skierowany na dwa lata praktyki duszpasterskiej, która polegała na katechizowaniu, udzielaniu sakramentów, przygotowaniu do bierzmowania, Komunii św., na pracy w kancelarii parafialnej. Co ciekawe, o. Roman przebywał także na zastępstwie w Szwajcarii, USA i w Manchesterze. W tym czasie pojawiła się propozycja przełożonego generalnego o wyjeździe o. Romana do Nigerii. Spędziłem najpierw dwa próbne tygodnie, aby rozeznać, ocenić sytuację i możliwości. Potem zdecydowałem się - wspomina.
 
Nigeria jest krajem kontrastów, gdzie bieda zderza się z wielkim nieraz bogactwem. Złoża ropy dają wielu rodzinom bogactwo, natomiast tereny wiejskie naznaczone są biedą. Trudno jednak mówić o masowym zacofaniu czy analfabetyzmie. Dla Europejczyka dużym szokiem może być klimat tropikalny z dwiema porami roku: deszczową i suchą. Zwykle temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 35 stopni. Elementem zachęcającym stały się dla młodego misjonarza życzliwość, otwartość i prostota tamtejszej ludności. Trafił do południowej części kraju, która zamieszkuje grupa etniczna IGBO. Są to w większości chrześcijanie należący do Kościoła katolickiego, protestanci czy anglikanie. Pół-noc zamieszkują raczej muzułmanie, dlatego niedawno doszło w mieście Jos do zamieszek w kontekście wydarzeń z 11 września, w których zginęło 300 osób. Prawdziwa religijność południowców opiera się na fascynacji osobą Jezusa Chrystusa oraz Pismem Św. Na biurku oficera, na ladzie w sklepie komputerowym leży egzemplarz Biblii. Z tym wiąże się także hierarchia wartości, w której na pierwszym miejscu jest wiara, potem rodzina i związany z nią szacunek dla osób starszych. Praca o. Romana w Umuahia nie jest typowo misyjna.
Pełni on bowiem funkcję mistrza nowicjatu, a więc przygotowuje młodych alumnów w domu formacyjnym do kapłaństwa. Okres ten trwa rok. Porozumiewają się w języku angielskim, który jest urzędowym w Nigerii. Warto jednak poznać dialekty poszczególnych grup, gdyż nawet liturgię lepiej odprawiać właśnie w języku etnicznym. Pozycja księdza jest bardzo wysoka. W ogóle ktoś, kto ma wyższe wykształcenie jest tam kimś. Dlatego Episkopat Nigeryjski wybiera 7 kandydatów do pójścia drogą kapłańską w zgromadzeniu. Powołań spośród tubylców jest rocznie około stu. Nauka przeplata się w życiu kleryka z pracą w szpitalach i ośrodkach.
 
Pomimo tego, że rodzina i potomstwo jest ogromną wartością i to właśnie na pierworodnym spoczywa obowiązek troski o nią, kapłański celibat jest rozumiany i zachowywany. Niemożność poczęcia zaś jest dla kobiety ogromną tragedią. Zwykle rodzina liczy w Nigerii 7-12 dzieci. Problemem moralnym jest mentalność poligamiczna wśród mężczyzn potwierdzająca ich patriarchalną władzę, korupcja, u której podstaw stoi bieda. Dają znać o sobie ruchy agitujące kobiety do walki o swoje prawa. Istotna jest kwestia choroby AIDS oraz wysokiego przyrostu naturalnego.
 
W liturgii żyje wciąż zasada, wedle której „taniec i śpiew są oddechem duszy”. Silna wiara w Bożą Opatrzność pomaga w balansowaniu pomiędzy życiem, a przetrwaniem.

A. Zimoń