Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (509) Data wydania: 02.01.02

Zwalczanie jak po grudzie

Powiat raciborski nadal ma status zapowietrzonego enzootyczną białaczką bydła - informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Zarażonych chorobą jest około dwieście sztuk bydła. Ziemia raciborska wolna jest natomiast od wścieklizny.

„W 2001 r. w dalszym ciągu był przeprowadzany wykup bydła dotkniętego enzootyczną białaczką w oparciu o środki budżetu państwa. (...) Należy żałować, że z wyjątkowo obfitej pod koniec roku, a przeznaczonej na ten cel oferty budżetu państwa nie skorzystały gospodarstwa hodowli wielkostadnej. Byłoby to działanie, które przyśpieszyłoby uwalnianie powiatu od białaczki” - czytamy w dorocznym raporcie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Na obecność choroby wykonano 7,8 tys. badań. Na ich podstawie stwierdzono, że nadal obecna jest w szesnastu gospodarstwach, z których dziewięć to wielkostadne. Największe ogniska występują w gminach Krzanowice i Pietrowice Wielkie. W sumie choroba dotyka obecnie dwieście sztuk. „Powinno ono być ściśle ewidencjonowane, izolowane i eliminowane, co nie jest przestrzegane przez kierownictwa gospodarstw” - napisano w raporcie. Mimo możliwość wykupu chorych sztuk za pieniądze skarbu państwa, dotknięte białaczką gospodarstwa z możliwości tej w pełni nie skorzystały. Nie stwierdzono natomiast wśród bydła gruźlicy i brucelozy.

Mimo że powiat raciborski jest wolny od wścieklizny, to do października tego roku przeciwko tej chorobie zaszczepiono jedynie 6850 psów, co oznacza, że spora część czworonogów jest narażona na zainfekowanie chorobą. Jej obecności nie stwierdza się od 1995 r. Dzieję się tak w dużym stopniu również dzięki prowadzonym regularnie zrzutom szczepionki nad obszarami leśnymi, polami i łąkami.

(waw)