Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 Data wydania: 19.05.15
Czytaj e-gazetę

Rolnicy mogą kupić pogodę

Zarówno wielkość, jak i jakość plonów są powiązane z ilością opadów atmosferycznych, stopniem i rodzajem zachmurzenia czy temperaturą powietrza. Dlatego w nowoczesnym rolnictwie coraz częściej wykorzystuje się agrometeorologię, która zajmuje się aspektami pogodowymi w rolnictwie.

Obszarem jej zainteresowań jest nie tylko atmosfera, ale także gleba, czy np. migracje owadów. Jej częścią jest agroklimatologia, dzięki której wyodrębniamy regiony rolniczo-klimatyczne Polski oraz wiele istotnych wskaźników używanych w rolnictwie, np. długość okresu wegetacyjnego, bonitacja agroklimatu Polski czy prawdopodobieństwo dojrzenia poszczególnych roślin w zależności od regionu Polski.

Nasilająca się z roku na rok zmienność warunków pogodowych utrudnia planowanie programu ochrony roślin. Krótkie i ciepłe wiosny oraz łagodniejsze zimy wpływają na zmianę warunków wegetacji, co skutkuje nowymi chorobami, szkodnikami i chwastami. Ocieplenie klimatu może zwiększyć szkodliwość obecnych szkodników lub spowodować pojawienie się nowych gatunków, wcześniej nie spotykanych w Polsce. Dlatego warto śledzić zmiany w klimacie i odpowiednio dostosowywać do nich swoje gospodarstwo.

Agrometeorologia w praktyce

Sprowadza się m.in. do: doboru uprawianej rośliny w zależności od warunków klimatycznych; rozpoznawania regionów o dużej częstotliwości zjawisk ekstremalnych (susza, powodzie, trąby powietrzne i opady gradu), w celu wykupienia optymalnego ubezpieczenia; zmian terminów siewu, nawożenia i nowego podejścia do ochrony roślin wraz ze zmieniającym się klimatem.

Jednak najistotniejszy wpływ na efektywność gospodarstwa rolnego mają prognozy krótko-, średnio- i długoterminowe (nawet sezonowe). Ogólnodostępne prognozy pogody (telewizja, radio, serwisy internetowe) są obarczone dużym błędem i przede wszystkim nie biorą pod uwagę wielu uwarunkowań topograficznych, znacząco wpływających na lokalny przebieg pogody. Z pomocą przychodzą biura meteorologiczne. Te profesjonalne, powinny mieć w swojej ofercie możliwość przeprowadzenia ekspertyzy terenu, który chcemy objąć prognozami. Taka ekspertyza w znacznym stopniu kształtuje sprawdzalność i dokładność prognoz, szczególnie krótko- i średnioterminowych. Oferta biur meteorologicznych może wspomóc optymalizację planowania nawożenia, oprysków ochronnych, pokosów i żniw oraz innych zabiegów agrotechnicznych. Dzięki prognozom i ostrzeżeniom można ochronić rośliny przed późnowiosennymi przymrozkami, zimowym przemarznięciem i zjawiskami ekstremalnymi. Wykupując prognozę długoterminową można z wyprzedzeniem zaplanować zakup nawozów i środków ochrony roślin.

Biura meteorologiczne są we wszystkich większych miastach. Oferują najczęściej prognozy krótkoterminowe (24-godzinne), średnioterminowe (3-dniowe) i długoterminowe (7-dniowe). Ceny takich prognoz zależą od ich zakresu czasowego, liczby prognozowanych parametrów oraz indywidualnych potrzeb. Oferta szczególnie polecana jest właścicielom dużych gospodarstw rolnych, sadowniczych, ulokowanych w regionach, gdzie często występują zjawiska ekstremalne.

 

Karol Karwacki

Autor jest studentem studiów magisterskich na kierunku klimatologia i ochrona atmosfery