Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 Data wydania: 17.03.15
Czytaj e-gazetę

Sołtysi naszych powiatów

Sołtysi naszych powiatów

Jacek Maćko - sołtys Zawiszyc, powiat głubczycki

Zaczęło się od koni, potem kupił stary dom, który przerobił na ranczo. Cztery lata temu został sołtysem w Zawiszycach. Mieszka w Głubczycach, ale w wiosce jest codziennie.

Sołtysowanie wymaga dużo czasu, rozmów z ludźmi, różnych inwestycji, doglądania, załatwiania materiałów. Cztery lata temu założyliśmy z powrotem KGW, gdyż stwierdziliśmy z kobietami, że będziemy promować się na Opolszczyźnie. Zaczęła się też pasja kulinarna. Jeździliśmy na różne imprezy i z każdej przywoziliśmy wyróżnienia.

Mam grono ludzi, którzy stale mi pomagają. Zawiszyce nie są typową wioską rolniczą, ludzie przenoszą się tu z miasta i chcą mieszkać w ładnym otoczeniu. Dlatego każdy teren gminny w sołectwie zagospodarowujemy na teren zielony, mamy na ukończeniu kort tenisowy. Dogadaliśmy się z kobietami, że będziemy pomagać osobom niepełnosprawnym. Postawiliśmy też na przyciąganie ludzi do naszej wyremontowanej świetlicy. Organizujemy w niej imprezy rodzinne i okolicznościowe.

Zofia Lukoszek - sołtys Krzyżanowic, powiat raciborski

Pracuje jako kierownik świetlicy w Nowej Wiosce. Interesuje się sportem, jest fanką piłki nożnej, w którą kiedyś grała. Lubi muzykę, sama gra na gitarze.

Sołtysem jestem osiem lat. Wcześniej przez 12 lat byłam w Radzie Sołeckiej, w sumie mam za sobą 20 lat pracy społecznej. Kocham moją wieś i zrobiłabym dla niej wszystko. Bardzo długo walczyłam o oświetlenie na ul. Tworkowskiej. Jej mieszkaniec przypomniał mi, że dwóm sołtysom nie udało się, a ja postarałam się o lampy. Fajną drogę i chodnik zrobiono przy boisku. Mamy piękną aleję Lichnowskiego, a na ul. Ogrodowej wybudowano kolejny chodnik. Ucieszyło mnie, że przy ruchliwej drodze krajowej również mamy nowy chodnik. Dobrze współpracuje mi się z gminą. Z propozycji sołeckich bardzo dużo już realizowano. Mamy piękną ścieżkę rowerową łączącą Krzyżanowice z Czechami. Mieszkańcy mogą korzystać z siłowni, która zostanie rozbudowana. Jestem bardzo zadowolona, że nasza wieś pięknieje.

Urszula Kołek - sołtys Solarni, powiat kędzierzyńsko-kozielski

Pracuje w Rafamecie w Kuźni Raciborskiej, jej pasją jest ogrodnictwo – kwiaty i krzewy ozdobne. Ma dwie dorosłe córki.

Sołtysem w nowej kadencji zostałam spontanicznie. Chcąc wiedzieć, co dzieje się na wsi, poszłam na zebranie wyborcze na sołtysa i do rady sołeckiej. Pomyślałam, że jeśli zechcą mnie do rady, to się zgodzę. Dotychczasowa pani sołtys jednak zrezygnowała i m.in. zaproponowano moją osobę. Po krótkim zastanowieniu postanowiłam, że spróbuję. Chcę korzystać z doświadczeń dotychczasowych członków rady i kontynuować to, co rozpoczęła moja poprzedniczka, np. w budżecie planowany jest montaż urządzeń rekreacyjnych dla dzieci oraz siłowni dla dorosłych na skwerku przy ul. Szeli.