Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1) Data wydania: 28.10.14
Czytaj e-gazetę

Bieńkowice w dożynkowym żywiole

14 września odbyły się dożynki powiatowe Raciborszczyzny. Reprezentacje wszystkich gmin zjechały z tej okazji do Bieńkowic. Tam również dożynki obchodziła gmina Krzyżanowice, której mieszkańcy i władze stanęły na wysokości zadania.

Dobra organizacja okazała się niezbędna, gdyż w korowodzie, który ruszył spod kościoła po mszy świętej, wzięła udział rekordowa liczba pojazdów. Na pewno cieszyło to dziekana ks. Jerzego Witeczka, który mówił w podczas homilii o tym jak mocno łączą się tradycji religia z pracą rolników.

W pochodzie przeszli również najwyżsi urzędnicy samorządowi, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych oraz goście znani z ekranów telewizji. Witano m.in. wiceministra Adama Zdziebłę, konsula RP w Ostrawie Annę Olszewską, posła Henryka Siedlaczka i Gabrielę Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Goście porównywali rozmach dożynek w Bieńkowicach do święta plonów organizowanego na szczeblu wojewódzkim. Nie bez znaczenia z pewnością był udział w wydarzeniu gminnej orkiestry dętej pod batutą Krzysztofa Fulneczka oraz mażoretek Aleksandry Świerczek.

Po obejściu wioski wszyscy zebrali się na miejscowym boisku, gdzie po prezentacji uczestników, starostowie dożynek Róża Popela i Jan Cwik przekazali chleb dożynkowy wójtowi Grzegorzowi Utrackiemu i staroście raciborskiemu Adamowi Hajdukowi. Ci zaś obiecali nim równo dzielić i z koszami pełnymi pokrojonego chleba ruszyli w tłum.

Kim są starostowie?

Róża Popela to mieszkanka Bieńkowic, żona, matka i babcia. Od najmłodszych lat pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców. Po wyjściu za mąż, od 1976 r. wraz z mężem Zygmuntem prowadzili swoje gospodarstwo, w którym na szeroką skalę hodują drób.

Jan Cwik to mieszkaniec Bieńkowic, mąż, ojciec i dziadek. Od 50 lat pracuje na roli. Pomimo niewielkiego areału wraz z żoną Wandą prowadzi przodujące w sołectwie gospodarstwo. Hodował m.in. strusie. Dziś poza trzodą chlewną prowadzi uprawy pod osłonami.

Rolnicy, którzy tworzyli korowód

Artur Karczok, Franciszek Janik, Roman Galda, Leon Gocman, Gerard Fira, Łukasz Górecki, Zygfryd Wolnik, Józef Stuchły, Piotr Karpisz, Ewald Karpisz, Jakub Rode, Jan Sztuka, Maksymilian Pendziałek, Mirek Sztuka, Mateusz Witeczek, Konrad Mikieta, Jerzy Grzesiczek, Gerard Tobiczek, Jan Barciaga, Dawid Cwik, Zygmunt Wallach, Roman Glenc, Janusz Barciaga, Stefan Herber, Janusz Fordon, Roman Kubik, Patryk Jambor, Gerard Głowik, Jan Popela, Sebastian Glenc, Zygfryd Barcz, Franciszek Janik, Adolf Hercog, Artur Witeczek, Jan Sztuka, Bruno Bedrunka, Adrian Popela, Franciszek Janik, Henryk Klimża, Franciszek Komarek, Edward Miłota, Mirek Jambor, Walter Witeczek, Jan Kubik, Mateusz Pięk, Karina Kiljan, Tomasz Cwik, Marcin Galda, Daniel Pawlik, Gizela Kiljan, Renata i Andrzej Jureczko, Adam Wolnik, Zygmunt Jambor, Henryk Krakowczyk, Reinhold Klimża, Rudolf Krakowczyk, Bernard Piskała, Józef Solich, Daniel Korczok, Wili Fulneczek oraz inni, nieujęci w spisie.

(woj)