Piątek, 25 maja 2018

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Krokiet dla Portugalczyka. Uczniowie z Raciborza zorganizowali Dzień Polski w Lizbonie

14.06.2017 07:12 | 0 komentarzy | ż

- Zakończyliśmy już zagraniczny pobyt techników architektury krajobrazu i techników budownictwa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu na praktykach w Lizbonie w ramach projektu "Europejska wymiana doświadczeń szansą na nowoczesna szkołę zawodową" – Program Erasmus+ - informuje Renata Wochnik z CKZiU nr 1.

Krokiet dla Portugalczyka. Uczniowie z Raciborza zorganizowali Dzień Polski w Lizbonie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie, oprócz odbywania praktyk, realizowali program kulturowy. Zobaczyli Sintrę, Cabo da Roca, Cascais, Algarve, Sesimbrę, Setubal i wszystkie najpiękniejsze zakątki Lizbony. W ramach wymiany doświadczeń kulturowych uczniowie z Raciborza przygotowali dla Portugalczyków tradycyjne polskie potrawy, zapoznali ich też z polską historią oraz geografią naszego kraju.

- "Dzień Polski" – bo tak nazwaliśmy tę imprezę, obejmował przygotowanie prezentacji o Krakowie, Warszawie i wielkich Polakach. Był również quiz o naszym kraju, tradycyjne potrawy m. in. krokiety, barszcz czerwony, bogracz, naleśniki. Poczęstowaliśmy naszych gości polskimi wędlinami, serami i słodyczami. Nasze mieszkanie przybrało narodowe barwy. Przygotowania do Dnia Polskiego rozpoczęły się już w Raciborzu. Leciały z nami do Portugalii produkty, których nie można tam kupić tj. kapusta kiszona, ogórki kiszone, biały ser, wędliny i oczywiście nasze słodycze. - relacjonują nauczyciele CKZiU nr 1.

Trzy dni przed planowanym Dniem Polskim rozpoczęto właściwe przygotowania. W pierwszej kolejności dokupiono brakujące składniki. Następnie zaproszno zagranicznych współpracowników – Bruno Carromeu, Lailę, Kornelię, Luisa, Pedro oraz dziewczyny z Estonii: Kart, Anę, Dagnę i Elinę. Wieczór pełen wrażeń i atrakcji zakończył się przed północą.

Kolejnymi wydarzeniami związanymi bezpośrednio z projektem są: wyjazd nauczycieli na szkolenie job shadowing do Portugalii oraz wyjazd uczniów uczących się w zawodach technik usług fryzjerskich, technik analityk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych na praktyki zagraniczne do Włoch.

Więcej o Dniu Polskim i pobycie uczniów w Portugalii na FB Europejska wymiana doświadczeń szansą na nowoczesną szkołę zawodową.

Renata Wochnik, Dawid Piela

oprac. żet