Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Rafako. W czerwcu dowiemy się czy jest, czy nie ma inwestora

02.06.2021 15:58 | 7 komentarzy | żet, ma.w

- Realizujemy harmonogram, który pozwoli nam w czerwcu albo wykluczyć pojawienie się inwestora, albo skonkretyzować ten proces - powiedział 2 czerwca prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki. Spotkanie z dziennikarzami poprzedziło konferencję programową Porozumienia Jarosława Gowina poświęconą transformacji energetyki i górnictwa, którą zorganizowano w Domu Strzeleckim Rafako S.A.

Rafako. W czerwcu dowiemy się czy jest, czy nie ma inwestora
Prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki mówi o dużej roli, jaką Rafako odgrywa w regionalnej gospodarce oraz sektorze energetycznym. Prezydent Dariusz Polowy dostrzega ścisłą zależność, jaka występuje pomiędzy kondycją Rafako a liczbą aktywnych zawodowo mieszkańców Raciborza.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przełomowy miesiąc

- Jestem optymistą. Mam nadzieję, że pracownicy Rafako i całe nasze otoczenie biznesowe podzielą ten optymizm. Kończymy procesy restrukturyzacji i inwestorski. Kumuluje się to w czerwcu. Jeśli dobrze się to potoczy, będziemy filarem energetyki - twierdzi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako S.A.

Rafako to wciąż największy pracodawca w Raciborzu. Firma przechodzi proces restrukturyzacji. Prezes Domagalski-Łabędzki w rozmowie z Nowinami przyznaje, że "tego typu procesy zawsze są bolesne", a wielu pracowników "jest już tym zmęczonych".

- Rafako musi zmienić model biznesowy. Tradycyjne kompetencje nie przystają do obecnych realiów, musimy skonfrontować się z rzeczywistością. Stąd z jednej strony zmęczenie, o którym mówiłem, a z drugiej strony optymizm, bo widzimy wiele możliwości rozwoju Rafako, nie tylko w kraju - mówi prezes Rafako.

Odpowiedzialność polityków

Konferencja programowa Porozumienia Jarosława Gowina rozpocznie się o godz. 16.00. Wydarzenie będzie transmitowane tutaj: https://pjg.org.pl/konferencje-programowe. Wezmą w nim udział:

  • Jarosław Gowin - wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii (zdalnie)
  • Krzysztof Drynda – prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
  • Radosław Domagalski – Łabędzki - prezes RAFAKO S.A.
  • Wojciech Myślecki - ekspert ds. energetycznych (zdalnie)
  • Aron Kudelski Lichtenberg – prezes zarządu PRG Liter S.A.
  • Daniel Ozon – doradca marszałka ds. górnictwa
  • Sylwia Birawski – Linter Group

- Tego typu konferencja ma służyć temu, aby wypracować odpowiednie narzędzia, które pozwolą w sposób racjonalny, z korzyścią dla państwa i regionu, zagospodarować potencjał, którym dysponujemy - mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza i członek Porozumienia.

Zdaniem prezydenta Polowego, wybór Rafako na gospodarza wydarzenia nie jest przypadkowy.

- Rafako jest przykładem tego, z jakimi wyzwaniami muszą zmagać się podobne firmy okołoenergetyczne. Odpowiedzialnością polityków jest to, żeby odpowiedzieć na te wyzwania

- twierdzi Dariusz Polowy.

Co do tego, że tego typu wydarzenia są potrzebne, nie ma wątpliwości prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki. Umożliwiają one komunikację między biznesem, a samorządem i państwem.

- Transformacja energetyki i górnictwa, czyli dwóch filarów naszej gospodarki, jest jednym z najbardziej istotnych problemów dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej Polski. Rafako reprezentatywnie pokazuje problemy wielu firm, które muszą dostosować się do nowych regulacji i wymogów. Rafako kończy proces restrukturyzacji, mamy dobry pomysł na biznes, dla nas ważne jest dopasować się do tych trendów - dodaje prezes Rafako.

Rafako, czyli wielki dobroczyńca

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy mówi o Rafako jako o "dobroczyńcy" Raciborza. Rozwój miasta przez wiele lat był ściśle powiązany z tym przedsiębiorstwem.

- Rafako jest jednym z podstawowych zakładów, które stanowią o liczbie aktywnych zawodowo osób w Raciborzu. W wielu przypadkach jest również naszą lokalną dumą, bo to marka rozpoznawalna w Polsce i na świecie. Naszym zadaniem jako samorządu jest pomóc wykorzystać ten potencjał - mówi prezydent Polowy.

Jednocześnie D. Polowy przyznaje, że uwaga władz miasta skupia się nie tylko na Rafako. - Staram się odwiedzać również inne firmy działające na terenie Raciborza i maksymalnie prostować im ścieżki, aby mogły powiększać przychody i... płacić podatki - dodaje z uśmiechem.

Zwolnienia grupowe, układ z wierzycielami, poszukiwanie inwestora

Rafako przechodzi przez proces restrukturyzacji. W kwietniu zakończono zwolnienia grupowe. Pracę straciło około 400 osób. Aktualnie przedsiębiorstwo wciąż zatrudnia około 1000 mieszkańców naszego regionu.

Pod koniec zeszłego roku firmie udało się zawrzeć układ z wierzycielami, który w styczniu 2021 roku został zatwierdzony przez sąd. Dotychczas nie doszło do uprawomocnienia układu, gdyż jeden z wierzycieli złożył zażalenie. Bez uprawomocnienia układu z wierzycielami stojące na krawędzi bankructwa Rafako nie jest w stanie pozyskiwać nowych zleceń.

Jednocześnie Rafako poszukuje inwestora. Nieoficjalnie mówi się, że może nim być jeden z podmiotów Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Głównym akcjonariuszem Rafako S.A. pozostaje PBG S.A. Obecnie PBG jest zarządzane przez nadzorcę ustanowionego przez sąd (ma chronić interesy wierzycieli PBG S.A.). Wspomniany nadzorca już w maju zeszłego roku ogłosił, że pakiet 33% akcji Rafako jest na sprzedaż.

Wojciech Żołneczko

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza