Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Funt szterling wrażliwie reaguje na wydarzenia wokół Brexitu

25.10.2019 16:23 | 0 komentarzy | (s)

Sytuacja wokół Brexitu zmienia się ostatnio co tydzień, dlatego funt stale się zmienia. Premier Boris Johnson zaproponował przeprowadzenie wyborów powszechnych, w którym obywatele Wielkiej Brytanii mogliby samodzielnie zagłosować. Oprócz funta Brexit wpływa bezpośrednio na globalne rynki finansowe.

Funt szterling wrażliwie reaguje na wydarzenia wokół Brexitu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Parlament wyraźnie wpłynął na zmianę opinii premiera. Johnson odrzucił pomysł opuszczenia Unii Europejskiej w ostatni dzień października i proponuje powszechne głosowanie. Partia konserwatywna spodziewa się, że uda się uzyskać dodatkowe głosy na rzecz umowy Brexitu.

Opozycja natomiast domaga się gwarancji, że Wielka Brytania nie opuści UE bez porozumienia. W przeciwnym razie partie opozycyjne nie będą głosować na rzecz referendum. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta na początku przyszłego tygodnia. Z kolei UE musi podjąć decyzję o przedłużeniu okresu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE o trzy miesiące.

Inwestorzy ściśle monitorują zachowanie funta. Po raz pierwszy od pięciu miesięcy kurs spadł poniżej wartości 1,3 USD. Jednak najnowsze optymistyczne wiadomości o możliwym rozwiązaniu sytuacji wokół Brexitu wpłynęły bezpośrednio na funt na azjatyckich rynkach finansowych. W czwartek brytyjska waluta utrzymała wartość w 1,2840 USD. Waluta europejska w stosunku do funta brytyjskiego wykazała wzrost.

Według analityka finansowego AxiTrader, Stephena Innesa, optymistyczne wiadomości nie mają znaczącego wpływu na stabilizację funta, a rynek brytyjski jest nadal w napięciu.

W piątek rynek papierów wartościowych nadal się wahał. Inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na sytuację wokół Brexitu. Duże znaczenie mają też wiadomości dotyczące rozwiązania konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Rynki w tym tygodniu zareagowały na ewentualne zawarcie umowy, zwiększeniem wartości akcji.

Istnieje też inne źródło konfliktu. Po długich protestach antyrządowych w Hongkongu Stany Zjednoczone postanowiły sporządzić projekt ustawy o prawach obywateli w tym regionie administracyjnym. Ustawa może anulować specjalny status handlowy Hongkongu, jeśli chińskie władze naruszą prawa człowieka. Rząd ChRL obiecuje podjąć środki odwetowe, jeśli ustawa zostanie przyjęte.

Wiceprezydent USA Mike Pence uważa, że ​​ rządowi USA wcześniej udawało się znaleźć wspólny język z rządem Chin. Tak było w przypadku Huawei. Protesty w Hongkongu to jednak inny, bardziej skomplikowany problem.

W piątek rano akcje na giełdach w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5%. Z kolei w Singapurze, Sydney i Wellingtonie nieznacznie wzrosły.

Wartość pary walutowej EUR / GBP wzrosła do 86,46 pensów, podczas gdy poprzednio wynosiła 86,41 pensów. Cena pary GBP / USD spadła do 1,2844 USD z 1,2846 USD.

Na rynku surowców Forex baryłka ropy WTI kosztuje 56,03 USD, spadając z 56,23 USD. Ropa Brent kosztuje 61,45 USD za baryłkę, spadając z 61,67 USD.

Indeks Dow Jones spadł o jedną dziesiątą procenta do 26 805,53 pkt na zamknięciu. Indeks FTSE 100 wzrósł o 0,9% do 7328,25 pkt na zamknięciu.

Źródło wiadomości Maxitrade.com .

Materiał zewnętrzny