Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Racibórz sprzedaje tereny inwestycyjne

02.05.2017 13:00 | 0 komentarzy | ma.w

Do połowy roku urzędnicy z Raciborza chcą znaleźć nabywców na oferowane przez miasto obszary gdzie powstaną firmy i nowe miejsca pracy. - Mniej istotne jest skąd pochodzi inwestor. Liczy się to by robił u nas biznes i zatrudniał mieszkańców – podkreśla Irena Żylak wiceprezydent Raciborza.

Racibórz sprzedaje tereny inwestycyjne
Przebojem wdarł się na rynek terenów inwestycyjnych miejski obszar przy Bartka Lasoty. Parcele, które tu sprzedano „poszły” w cenach od 80 do 180 tys. zł (fot. Przedsiębiorczy Racibórz).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miasto jest gotowe zbyć w tym roku wszystkie swoje tereny inwestycyjne. Niedawno zakończyło żmudny proces przygotowania ich do sprzedaży. Aby wyróżniał się wśród ofert dla biznesu musi mieć kompletną dokumentację, niezbędna jest zarówno droga dojazdowa oraz pełne uzbrojenie terenu jak i bliskość arterii komunikacyjnych prowadzących do autostrady. Samorząd szuka też możliwości dofinansowania swoich przedsięwzięć by nie obciążać budżetu miejskiego. Np. na budowę drogi do terenów przy ul. Bartka Lasoty pozyskano 3 mln zł.

Kiedy dokonany jest już podział geodezyjny oferowanego terenu zaczynają się konkretne rozmowy z zainteresowanymi. W Raciborzu prowadzi je specjalny referat przedsiębiorczości. Powstał w obecnej kadencji prezydenta Mirosława Lenka, by obsługiwać inwestorów z Polski i zagranicy.

Nowymi terenami inwestycyjnymi interesują się przedsiębiorcy zarówno z miasta jak i spoza niego. Dominują młodzi przedsiębiorcy. Co zyskują we współpracy z Raciborzem? Własne miejsce do prowadzenia biznesu, dobrą cenę za teren, przeznaczenie go w planie zagospodarowania pod konkretne cele i pełną infrastrukturę drogową.

Wspomniana wcześniej dobra cena to poziom 35 zł za m kw. terenu. Na rynku komercyjnym ceny bywają droższe o 100%. Wiele zależy od zapisów planu zagospodarowania przestrzennego. Ten plan determinuje cenę. Np. obszar przy ul. Mariańskiej, pod market meblowy, sprzedano w cenie ponad 100 zł za m kw. bo to teren przeznaczony pod usługi. Takie są najdroższe.

Przy ul. Bartka Lasoty magistrat zaoferował 9 działek o różnej wielkości. Na każdej budowa zakładu musi rozpocząć się w ciągu 2 lat, a w następne 2 zakończyć. Jeśli się nie uda zmieścić w terminie to miasto nałoży kary. Tak urząd chce uniknąć spekulacji terenami inwestycyjnymi.

Rozbudowie ulega miejscowa strefa ekonomiczna. Tu wydzielono 11 działek, mniejszych i większych. W strefie już działa 5 firm. 4 inwestorów napisało już listy inwestycyjne w sprawie zakupu. Reprezentują branże, które w strefie jeszcze nie działają.

(m)

Ludzie:

Irena Żylak

Irena Żylak

Zastępca Prezydenta Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.