Piątek, 19 lipca 2019

imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława

RSS

Należy przenieść siedzibę Polskiej Grupy Górniczej do Rybnika, Radlina lub Rydułtów – poseł Gadowski pisze do premier rządu

01.07.2016 14:33 | 11 komentarzy | tora

Poseł PO Krzysztof Gadowski uważa za błędną decyzję o umieszczeniu głównej siedziby i centrali Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o. o. w Katowicach. Z tego powodu podatek od czynności cywilnoprawnych, związany ze sprzedażą kopalń i zakładów Kompanii Węglowej na rzecz PGG, w całości zasilił budżet Katowic kwotą 54 mln zł.

Należy przenieść siedzibę Polskiej Grupy Górniczej do Rybnika, Radlina lub Rydułtów – poseł Gadowski pisze do premier rządu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmieniono tym samym pierwotną koncepcję sprzedaży tych podmiotów. W Katowicach nie ma ani jednej kopalni, która należałaby do PGG Sp. z o.o. Natomiast gminy górnicze gdzie funkcjonują kopalnie i zakłady górnicze, nie otrzymały z tego tytułu żadnych środków. Początkowo bowiem, jak mówią samorządowcy, PGG Sp. z o.o. miała powstać w wyniku sprzedaży zorganizowanych części przedsiębiorstwa (11 kopalń i 4 zakłady) wchodzących w skład Kompanii Węglowej, a nie w wyniku sprzedaży całego przedsiębiorstwa. Przy zachowaniu pierwotnej koncepcji wpływ z tej transakcji zostałby podzielone pomiędzy gminy, na terenie których działają kopalnie i zakłady górnicze.

- Wszyscy wiemy jakie skutki niesie ze sobą działanie przemysłu górniczego ulokowanego na terenie miast i gmin woj. śląskiego. Umieszczenie siedziby Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego byłoby dla całego regionu znaczącym wyróżnieniem i docenieniem, jak i pewną rekompensatą za negatywne skutki funkcjonowania kopalń i ich wpływ na środowisko oraz zdrowie i życie mieszkańców. Nie rozumiem dlaczego Katowice, w których nie ma żadnej kopalni ani zakładu wchodzącego w skład Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. zostały wytypowane na siedzibę spółki? - zastanawia się poseł.

Z naszego regionu w skład PGG wchodzą KWK Chwałowice w Rybniku, KWK Jankowice w Rybniku, KWK Marcel w Radlinie, KWK Rydułtowy w Rydułtowach, Zakłady Elektrociepłownie w Rybniku i Zakład Informatyki i Telekomunikacji w Rybniku. - Uważam, że siedziba tzw. Nowej Kompanii Węglowej powinna znajdować się w jednym z wyżej wymienionych miast. Nie chcę typować w którym, gdyż nie znam dokładnie stanu infrastruktury zlokalizowanej przy tych kopalniach. Mieszkańcy jak i samorządy są oburzone z tego powodu, że koszty społeczne związane z działalnością przemysłu górniczego spoczywają na ich barkach natomiast wpływy z tej działalności zasilają budżet Katowic. Nie dziwią zatem protesty Stowarzyszenia Gmin Górniczych. Dziś kiedy trwają dalsze prace nad wewnętrzną strukturą organizacyjną spółki mamy ostatnią okazję do upomnienia się o lokalizację siedziby spółki w Rybniku, Rydułtowach lub Radlinie. Wszyscy posłowie i senatorowie z naszego okręgu rybnickiego powinni apelować o zmianę miejsca umieszczenia PGG Sp. z o.o. Dziwi mnie brak stanowiska posłów oraz senatorów PIS w tym temacie. Skoro nie można zmienić ustawy to zmienimy siedzibę Polskiej Grupy Górniczej! - uważa Gadowski.

Poseł wysłał pismo w tej sprawie do premier rządu, złożył tez interpelację do ministra energii.