środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Kompania Węglowa oddaje deputat emerytom!

11.12.2014 18:58 | 27 komentarzy | tora

Kompania Węglowa przywróci jedną tonę węgla zabraną jej emerytom z deputatu za rok 2014. Stosowną uchwałę podjął 10 grudnia zarząd spółki.

Kompania Węglowa oddaje deputat emerytom!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O przełomowej dla byłych pracowników KW decyzji zarządu spółki poinformował WZZ Sierpień 80. Uchwała dotyczy przywrócenia wymiaru bezpłatnego węgla oraz przesunięcia terminu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego dla emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób za rok 2014.

- Węgiel ten będą mogli odebrać w naturze do 30 czerwca 2015 roku lub w formie ekwiwalentu pieniężnego, który to zostanie im wypłacony do w terminie końca 2015 roku - informuje Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Sama Kompania Węglowa sprawy nie komentuje. Natomiast związkowcy z Sierpnia 80 na potwierdzenie swoich informacji publikują kopię uchwały zarządu KW SA, przesłaną dziś do centrali związku przez Piotra Rykalę, wiceprezesa ds. pracy.

Niewykluczone, że wpływ na decyzję władz spółki miały tysiące pozwów wysłanych przez emerytów i ich pełnomocników prawnych, a także wygrywane procesy o przywrócenie deputatów. Dotąd spółka, wg informacji Sierpnia 80, nie respektowała wyroków, nawet prawomocnych. Władze Kompanii miały nawet wysłać do swoich kopalń niejawną instrukcję mówiącą, że spółka nie aprobuje wyroków Sądu Okręgowego w Gliwicach, i że nie uznaje również zgłaszanych do niej roszczeń, także w formie powództwa o zapłatę.

Wczorajsza uchwała ucieszyła więc związkowców. - Bardzo dobrze, że podjęto taką uchwałę. Sądy nie będą zawalone dziesiątkami tysiącami spraw, a i spółka i emeryci górniczy nie będą narażeni na dodatkowe koszty sądowe i ciąganie się po sądach - komentuje Bogusław Ziętek. - O właśnie takie pozasądowe załatwienie tej sprawy wnioskowaliśmy pod koniec października. W wówczas skierowanym wniosku podpisanym przez wiceprzewodniczącego związku w KW Marcelego Murawskiego zwracaliśmy uwagę na to, że potyczki sądowe z uprawnionymi do całości węgla emeryckiego osobami może kosztować samą Kompanię na wydatki rzędu nawet 36 do 70 milionów złotych - dodaje szef Sierpnia 80.