środa, 27 października 2021

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Sześćdziesiąt ciężarówek na moście w Mszanie

21.03.2014 16:00 | 3 komentarze | acz

Na moście w Mszanie odbyły się widowiskowy test. Fachowcy sprawdzali jak obiekt pracuje pod dużym obciążeniem.

Sześćdziesiąt ciężarówek na moście w Mszanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przeprowadzane próby obciążeniowe są rutynowymi działaniami wykonawcy, weryfikującymi wykonane już prace. Polegają one na pomiarze przemieszczeń pionowych i poziomych elementów konstrukcyjnych mostów autostradowego i drogowego.

Pomiary są prowadzone podczas wprowadzenia na obiekt obciążenia w kilku różnych kombinacjach. W zależności od kombinacji obciążenia, na most wjeżdża określona liczba pojazdów ciężarowych, a każdy o masie 41,5 tony. Przy maksymalnym obciążeniu na most autostradowy wjechało aż 60 pojazdów ciężarowych, a więc o łącznej masie własnej wynoszącej aż 870 t .

Końcowe, próbne obciążenie obiektu, zgodnie z wymaganiami Prawa Budowlanego, zostanie przeprowadzone pod koniec realizacji kontraktu, po ułożeniu nawierzchni bitumicznej oraz pełnym wyposażeniu obiektu we wszystkie elementy infrastruktury drogowej.

Po zakończeniu robót na trasie zasadniczej autostrady wraz z węzłem Mszana, zamawiający złoży wniosek  o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie odcinka autostrady A-1 od Świerklan do węzła Mszana. Przewidywany termin dopuszczenia do ruchu całego odcinka autostrady A-1 Świerklany–Gorzyczki to I połowa 2014 r.

- Wdrożenie Programu Naprawczego było konsekwencją awarii na obiekcie mostowym MA 532, spowodowanych błędami wykonawczymi i nie dotrzymywaniem rygorów technologicznych przez poprzedniego Wykonawcę obiektu firmę Alpine Bau. W ramach naprawy mostu zostały wykonane m.in.: montaż systemu kabli sprężających, wspartych na dewiatorach – stalowych elementach kierunkujących ich trasę, betonowanie brakujących części mostu, wykonanie żeber usztywniających wewnątrz skrzynki mostu, korekta lin podtrzymujących most, montaż dylatacji, a także robocze obciążenie próbne obiektu - informuje GDDKiA w Katowicach.