Sobota, 24 sierpnia 2019

imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego

RSS

Dawno po świętach, a Gorzyce otrzymały super prezent

07.02.2013 08:47 | 16 komentarzy | art

 

Gmina dostała 2,1 mln zł dofinansowania do budowy budynku gimnazjum w Czyżowicach, o które wnioskowała 5 lat temu.

 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

W 2008 roku gmina Gorzyce złożyła wniosek o dofinansowanie budowy budynku gimnazjum w Czyżowicach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wówczas wniosek znalazł się dopiero na liście rezerwowej. Gmina pieniędzy więc nie otrzymała i musiała w całości z własnego budżetu sfinansować realizację obiektu. Ten został oddany do użytku w 2010 roku a koszt jego budowy zamknął się w kwocie nieco ponad 2,8 mln zł. Kilka dni temu do gminy napłynęły zaskakujące i co najważniejsze dobre wieści. 17 stycznia zarząd Województwa Śląskiego zaktualizował listę projektów wybranych do dofinansowania i przesunął wniosek Gorzyc z 14. miejsca listy rezerwowej na 21. miejsce listy projektów, które otrzymały dofinansowanie. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji zarządu stało się tak w związku z pojawieniem się wolnych środków finansowych.

 

Unikalne wyposażenie przesądziło

Dlaczego dofinansowano akurat wniosek z Gorzyc? Jak się okazuje atutem była sala audiowizualna, która powstała w budynku gimnazjum. - Sala audiowizualna z technologią informacyjną to doskonałe miejsce do przeprowadzenia prezentacji multimedialnych, projekcji filmowych, oraz konferencji naukowych. Innowacyjność tego pomieszczenia gwarantuje wysoki poziom nauczania, pokazuje nowy typ komunikacji ukształtowany w dobie mediów elektronicznych – czytamy w uzasadnieniu decyzji. Ponadto docenione zostały udogodnienia dla osób niepełnosprawnych m.in. winda dla niepełnosprawnych. - Nawet wtedy kiedy okazało się, że nasz wniosek znalazł się na liście rezerwowej realizowaliśmy inwestycję zgodnie z wcześniejszymi założeniami tak by w przyszłości mieć jeszcze szansę na pozyskanie środków. Nie obcinaliśmy jej do niezbędnego minimum. To się opłaciło. Późno, ale doczekaliśmy się – nie kryje zadowolenia Piotr Oślizło, wójt Gorzyc.

 

Zadłużenie spadnie

Zadowolenie musi być tym większe, ze decyzja włodarzy województwa oznacza, że do gminnego budżetu wpłynie ponad 2,1 mln zł, tj. 85 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Urzędnicy zapewniają, że środki te zostaną przeznaczone na zmniejszenie zadłużenia gminy.

 

(art)