środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Szykują się huczne urodziny szkoły

06.09.2011 22:22 | 2 komentarze | art

Szkoła w Syryni obchodzi w tym roku 60-te urodziny. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 11 września. Rozpoczną się mszą świętą o godz. 15.00. Półtora godziny później na hali widowiskowo-sportowej w Syryni rozpocznie się uroczysta akademia.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najważniejszym przedsięwzięciem związanym z jubileuszem jest opracowanie monografii, w której zaprezentowana zostanie historia szkoły, jej baza, osiągnięcia uczniów, wybitni absolwenci oraz funkcjonowanie szkoły w środowisku.  – Chcemy aby ta monografia była nie tylko pamiątką,  ale istotną częścią historii naszej szkoły, źródłem wiedzy służącym młodemu pokoleniu w nauce poznawania swoich korzeni – podkreśla Joanna Frydrych, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Syryni.  Praca powstanie w nakładzie 1000 sztuk.

W czasie uroczystości zaprezentowane zostanie także przedstawienie teatralne ukazujące historię szkolnictwa  w naszej gminie i miejscowości od czasów średniowiecza, opisanych w pracy monograficznej „Z przeszłości czterech wsi” autorstwa Anny Wróbel. Na uroczystości odbędzie się również premiera filmu reklamowego w formie LipDuba, nakręconego przez uczniów. W filmie wystąpiło ponad 340 osób.

Ponownie otwarte zostanie również szkolne muzeum, dotyczące Syryni i jej mieszkańców. W latach 70-tych założyła je nauczycielka Irena Musioł. Na przełomie wieków podupadło, ale teraz pracownicy szkoły przywrócili mu dawną świetność. Ważnym elementem będzie również odsłonięcie pamiątkowych tablic, upamiętniających osoby Franciszka Adamczyka i Maksymiliana Bugli.

Obecność na szkolnym jubileuszu zapowiedziało już wielu znanych absolwentów szkoły. – Obecny będzie wicegenerał zakonu werbistów w Rzymie ks. Konrad Keler, oraz profesorowie uniwersyteccy Adam Biela i Jan Ballarin – zapewnia Frydrych.

 

Całodobowy bieg dokoła szkoły

Jednym z elementów obchodów jubileuszu szkoły w Syryni będzie 24-godzinny bieg sztafetowy dookoła szkolnych budynków. Pierwsi uczestnicy biegu wystartują 10 września o godz. 9.00. Ostatni jego uczestnik minie linię mety dokładnie 24 godziny później. Jedno okrążenie wynosi 400 m. Biegnący będą przekazywać kolejnym zawodnikom pałeczki sztafetowe. W biegu nie są ważne uzyskane poszczególne miejsca zawodników czy drużyn. Nie jest też ważny czas biegu. Najważniejsze jest utrzymanie ciągłości biegu przez 24 godziny. Jednocześnie na trasie znajdować będzie się od 1 do 6 zawodników. W sumie w biegu mają wystartować nawet 24 drużyny – uczniów poszczególnych klas, absolwentów różnych roczników, przedstawicieli rady gminy i urzędu gminy, nauczycieli, księży i katechetów.

 

            (art)