Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

15.04.2011 13:30 | 1 komentarz | luk

Wkrótce będziemy płacić podatek śmieciowy

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Posłowie sejmowych komisji środowiska i samorządu terytorialnego przyjęli w czwartek sprawozdanie podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zdaniem ministra Andrzeja Kraszewskiego projekt jest teraz jeszcze lepszy" podał wczoraj serwis Samorząd PAP.

„Projekt realizuje w pełni to co nazywamy rewolucją w dziedzinie odpadów komunalnych” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP minister środowiska Andrzej Kraszewski. Jego zdaniem po zmianach projekt jest lepszy ponieważ uwzględnia szereg uwag strony samorządowej oraz przedsiębiorców. Jak zaznaczył minister, w nowym systemie firmy zajmujące się odpadami „dalej będą miały robotę, a nawet jeszcze więcej pracy przy porządkowaniu Polski”.
 
Przyjęta przez posłów wersja projektu określa nowy termin wejścia w życie reformy gospodarki odpadami. tj. 1 stycznia 2012 r. Na dostosowanie się do nowego systemu gminy będą mieć jednak 18 miesięcy. W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, rady gmin będą zobowiązane podjąć uchwałę w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Projekt zakłada przede wszystkim przejęcie własności odpadów przez gminy. Według nowych przepisów gminy będą zobowiązane do przeprowadzenia przetargów, w których zostaną wyłonione firmy, które zajmą się odbiorem odpadów od właścicieli. Nowa ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty śmieciowej, którą od mieszkańców będzie pobierała gmina. Będzie ona uwzględniać koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów.

PAP