środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Najpierw udogodnienia dla inwestorów

31.10.2010 14:56 | 7 komentarzy | raj
System Informacji Przestrzennej ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku
Najpierw udogodnienia dla inwestorów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę 27 października prezydent Mieczysław Kieca w Gościńcu Wodzisławskim zorganizował konferencję na temat Systemu Informacji Przestrzennej. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 4,7 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to prawie 4 mln zł. W systemie zawarte są informacje o terenie, zagospodarowaniu przestrzennym, ochronie środowiska, gospodarce wodnej, rolnictwie, drogach i innych ważnych obiektach, takich jak: urzędy, zakłady opieki zdrowotnej, apteki, placówki edukacji, zabytki itp. Znajdują się w nim również ważne informacje z punktu widzenia zarządzania kryzysowego (szpitale, niebezpieczne rurociągi, linie energetyczne, zbiorniki wodne itp.).
To dopiero początek 
– System można dzielić na cześć służbową i poglądową. Służbowa to dane, które zgodnie z obowiązującym prawem zostaną przekazane do starostwa i będzie trzeba za nie zapłacić jak ma to miejsce obecnie. Poglądowa to już część bezpłatna dostępna za pośrednictwem internetu – mówi Mariusz Cykowski, inżynier projektu. Dodaje, że na początek SIP będzie udogodnieniem głównie dla potencjalnych inwestorów. Z czasem ma być systematycznie rozbudowywany, by w przyszłości można było uzyskać informacje dotyczące na przykład stopnia przestępczości na danym terenie czy dane związane z kurami autobusów.
Więcej z podatków?
Prezydent Mieczysław Kieca liczy na oszczędności w administracji. System znacząco ułatwi pracę urzędników. Ma on także nadzieję, że poprawi się ściągalność podatków. – Nie zawsze mieszkańcy dokładnie wykazywali swoje nieruchomości. Dzięki systemowi wszystko będzie bezpośrednio do wglądu – mówi prezydent.
(raj)