Czwartek, 28 października 2021

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Klienci zyskali na połączeniu BS Wodzisław Śl. z MBS Mikołów tworząc „Mój Bank Spółdzielczy”

15.09.2021 10:23 | 0 komentarzy | EK

- Jesteśmy i chcemy pozostać bankiem blisko ludzi, blisko naszego klienta i tym odróżniać się od banków komercyjnych – mówi dr n. ekon. Michał Król, Prezes Zarządu Mikołowskiego Banku Spółdzielczego w Mikołowie, którego częścią w 2019 r. stał się Bank Spółdzielczy w Wodzisławiu Śl.

Klienci zyskali na połączeniu BS Wodzisław Śl. z MBS Mikołów tworząc „Mój Bank Spółdzielczy”
Prezes Zarządu MBS Mikołów dr n. ekon. Michał Król
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Red. Na wstępie chcieliśmy zapytać w jaki sposób Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie znalazł się w powiecie wodzisławskim i jego okolicach?

M. Król. Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie, rzeczywiście do pewnego czasu związany był głównie z rynkiem powiatu mikołowskiego. Jednakże na skutek rozwoju i integracji banków spółdzielczych , czyli procesu , w którym mniejsze banki, aby pozostać na rynku i zachować swój spółdzielczy charakter, łączą się z bankami większymi i silniejszymi, naturalny obszar działania MBS powiększył się.  Wprowadzając nową nazwę  „Mój Bank Spółdzielczy” chcieliśmy podkreślić, że nasz bank nie tylko identyfikuje się z rynkiem mikołowskim, ale również Wodzisławiem Śląskim, Rydułtowami, Pszowem, czy też powiatem rybnickim, jak również z powiatem gliwickim

Połączyliście się Państwo z Bankiem Spółdzielczym w Wodzisławiu Śląskim. Co zyskali w takim razie klienci tamtego Banku?

Rzeczywiście, MBS i Bank Spółdzielczy w Wodzisławiu Śląskim połączyły się na początku 2019 r. Wtedy to wszyscy klienci z Banku Spółdzielczego z Wodzisławia stali się naszymi klientami. Co ważne, właśnie na tym połączeniu banków, najwięcej zyskali klienci wodzisławscy. Po pierwsze, stale inwestujemy w placówki w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Mendego, Rydułtowach czy Radlinie. Staramy się by były coraz bardziej nowoczesne, a przy tym by pozostały lokalne. Drugostronnie, każdy klient MBS ma do dyspozycji aplikację mobilną, bankowość elektroniczną, więc większość spraw może załatwiać właściwie nie wychodząc z domu. Ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo. Środki klientów naszego banku objęte są nie tylko gwarancjami BFG, ale również tzw. IPS.

Czym jest ten IPS?

IPS – to anglojęzyczny skrót oznaczający System Ochrony Instytucjonalnej. W Polsce mamy dwa takie systemy. IPS BPS, do którego należy nasz bank, zrzesza ponad 300 banków spółdzielczych. Podstawowym celem IPS jest zapewnienie płynności i wypłacalności każdego banku, który do tego systemu przystąpił. Oczywiście uczestnictwo w tym systemie nie jest darmowe, ale nasz bank, ponad wszystko ceni sobie bezpieczeństwo naszych klientów i dlatego zadecydował o wstąpieniu do IPS-u.

500 banków spółdzielczych, które mamy obecnie w Polsce, to sporo. Jak wypada MBS – czyli „Mój Bank Spółdzielczy” na tle pozostałych polskich banków spółdzielczych?

W tym przypadku mamy się czym pochwalić. Uwzględniając analizę ocen, które wystawiają nam instytucje zewnętrzne, na tle całego sektora bankowego wypadamy bardzo dobrze. Zarówno pod względem zyskowności działania, bezpieczeństwa jak również organizacji i nowoczesnych rozwiązań. Wyróżnieniem dla nas było zajęcie drugiego miejsca, pośród wszystkich banków spółdzielczych,  w ubiegłorocznym konkursie organizowanym przez Gazetę Bankową. Dodam, że w kapitule tego konkursu były znamienite osobowości świata nauki i finansów.  Oczywiście, nie spoczywamy na laurach, gdyż ten kto się nie rozwija, po prostu stoi w miejscu.

Fot. Filia Banku MBS Mikołów w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Mendego 26 

Wracając do rynku wodzisławskiego. Jakie są Państwa cele i zamiary?

Jak wspomniałem, przede wszystkim chcemy aby nasi klienci byli zadowoleni z naszych usług. Jesteśmy i chcemy pozostać bankiem blisko ludzi, blisko naszego klienta i tym odróżniać się od banków komercyjnych. To z resztą cecha nie tylko naszego banku, ale i innych banków spółdzielczych. W miarę możliwości staramy się wspierać lokalne inicjatywy, w tym w szczególności organizowane przez naszych klientów. Od samego początku uczestniczymy w lokalnych wydarzenia kulturalnych czy sportowych, i nie wykluczamy, iż jeśli rozmiar współpracy z lokalnym władzami zwiększy się – nasz udział również będzie większy. Dlatego z otwartością zapraszamy do naszego banku i placówek zlokalizowanych w powiecie wodzisławskim  każdą osobę,  przedsiębiorcę czy też samorządowca z tego terenu. Jeśli wspólnie będziemy się rozwijali, to po prostu wszyscy na tym zyskają: klienci,  lokalna społeczność no i Bank 

Na koniec zapytam w czym banki spółdzielcze są lepsze od banków komercyjnych?

Głównie wskazałbym na bliskość i lokalność banków spółdzielczych. Pamiętajmy, że w bankach spółdzielczych mamy decyzyjność na miejscu. Nie potrzebujemy długich konsultacji z decydentami, którzy nie znają realiów lokalnych rynków. To my jako zarząd czy kadra kierownicza, podejmujemy decyzje. Zyskujemy też dzięki temu, iż mamy bezpośredni kontakt z klientem. Spotkanie przeciętnego klienta banku z prezesem banku komercyjnego jest niemożliwe. W bankach spółdzielczych to nic nadzwyczajnego! Z drugiej strony jesteśmy bardziej elastyczni. Możemy swoją ofertę, produkt czy usługę dostosować pod konkretnego klienta i jego potrzeby. W dużym banku komercyjnym to również niewykonalne. Wreszcie, stawiamy na ludzi stąd w placówkach powiatu wodzisławskiego pracują osoby z tego terenu, które świetnie znają rynek i klientów. To również nasz atut.  

Tekst sponsorowany