Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Gmina Rudnik na "liście wstydu" Polskiego Alarmu Smogowego. Co na to wójt Rybka?

11.09.2021 17:22 | 1 komentarz | mad

Polski Alarm Smogowy opublikował listę gmin, które jeszcze nie zgłosiły chęci zawarcia porozumienia w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze w ramach pakietu zachęt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W woj. śląskim takich gmin jest 36, wśród nich Rudnik w powiecie raciborskim.

Gmina Rudnik na "liście wstydu" Polskiego Alarmu Smogowego. Co na to wójt Rybka?
Wójt Piotr Rybka zapowiada, że w Urzędzie Gminy Rudnik powstanie punkt konsultacyjny programu Czyste powietrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

490 gmin

Do tej pory do programu zgłosiło się niemal 2 tys. gmin z całej Polski w tym wszystkie gminy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. - Dziwi jednak wciąż duża liczba gmin, które postanowiły w programie nie uczestniczyć, mimo że mogą otrzymać na ten cel 30 tys. zł. rocznie. Na zapisy pozostało jeszcze kilka dni (do 15 września 2021 r.). Mam nadzieję, że pozostałe gminy dołączą do programu, co pomoże mieszkańcom tych społeczności skorzystać z dopłat - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

W całej Polsce jest 490 gmin*, które nie podpisały jeszcze stosownego porozumienia. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego mówią wprost, że jego brak to odcinanie mieszkańców od ułatwień w pozyskiwaniu środków na wymianę źródeł ciepła i działanie na szkodę mieszkańców. - Nie bez racji media ochrzciły zestawienie PAS listą wstydu - dodają w Polskim Alarmie Smogowym.

Co na to wójt?

O komentarz pytamy Piotra Rybkę, wójta gminy Rudnik. - Do 15 września trwają jeszcze zgłoszenia do programu i chcemy również, jako gmina w nim uczestniczyć. Zamierzamy w urzędzie utworzyć punkt konsultacyjny programu Czyste powietrze - odpowiada wójt. Dodaje, że do tej pory, choć oficjalnie w gminie punkt nie działał, mieszkańcy mogli zgłaszać się do urzędników po pomoc. - Pracownicy pomagali w wypełnianiu wniosków, z czego mieszkańcy korzystali. Nie było tak, że gmina Rudnik była zamknięta - dodaje.

A jak dobiera wójt fakt, że gmina Rudnik znalazła się na „liście wstydu”? - Raczej z obojętnością, bo wiem co robimy i jak robimy - stwierdza Piotr Rybka.

*Na podstawie danych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. TUTAJ pełna lista. 

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.