środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Piaskownice bez piasku. Tak jak jest na placach zabaw spółdzielni "Nowoczesna" w Raciborzu

04.08.2021 10:41 | 2 komentarze | żet

- Gospodarka się otwiera, sale zabaw dla dzieci działają, w parku pełno dzieci, a w Nowoczesnej dalej nic - napisał do nas jeden z mieszkańców o braku piasku w piaskownicach na placach zabaw "Nowoczesnej. Co na to zarząd spółdzielni?

Piaskownice bez piasku. Tak jak jest na placach zabaw spółdzielni "Nowoczesna" w Raciborzu
Piasku w piaskownicach nie ma i nie będzie. Przez epidemię i... pieniądze  - tak w skrócie można przedstawić stanowisko zarządu spółdzielni w tej sprawie. Na zdjęciu dziecko bawiące się w pustej piaskownicy przy ulicach Kossaka i Chełmońskiego w Raciborzu (fot. Czytelnik).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na innych placach zabaw "da się"

- Proszę o podjęcie interwencji w sprawie placów zabaw zarządzanych przez SM Nowoczesna. Jako mieszkaniec mieszkający na co dzień w bloku zarządzanym przez SM Nowoczesna oraz ojciec małych dzieci, zastanawia mnie, dlaczego do dnia dzisiejszego, niemal od 1,5 roku w piaskownicach nie ma piasku? Telefony do SM nic nie dają, poza szablonową odpowiedzią "COVID". Rozumiem pandemię, ale na innych placach zabaw da się, np. w parku Roth. Gospodarka się otwiera, sale zabaw dla dzieci działają, w parku pełno dzieci, a w Nowoczesnej dalej nic. Z wytycznych GIS wcale nie wynika, że w piaskownicach nie może być piasku, a my jako lokatorzy ponosimy koszty ich utrzymania płacąc czynsze.

Na wielu osiedlach place zarządzane przez SM Nowoczesna są wysypane na podłożu piaskiem a mimo to, nie został on usunięty. Czym różni się temu piasek od tego z piaskownicy, skoro ten pierwszy może być (nie ma ryzyka zarażenia się), a ten drugi już nie? Pomijam fakt, że ten na podłożu jest już taki brudny, że nie wiadomo kiedy był wymieniany. Czy naprawdę jesteśmy zmuszeni z dziećmi do korzystania z innych placów zabaw i piaskownic?

- pisze mieszkaniec.

Zarząd mówi o epidemii oraz kosztach

- Zrezygnowaliśmy z utrzymywania piasku w piaskownicach ze względu na stan zagrożenia epidemicznego oraz wysokie koszty utrzymania piaskownic - to stanowisko zarządu "Nowoczesnej".

Dopytujemy: Czym różnią się place zabaw na osiedlach spółdzielni od innych placów zabaw, na których dzieci mogą bawić się w piaskownicach? - Nasze place zabaw mają inny charakter niż miejskie place zabaw, czy place zabaw wspólnot mieszkaniowych. Nie są ogrodzone, są ogólnodostępne. Wszystko jest dobrze, dopóki dziecko nie zatruje się pasożytem - słyszymy od zarządu spółdzielni.

Zarząd "Nowoczesnej" wskazuje na /'Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw (zlokalizowanych na otwartym powietrzu) w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce" wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny. Punkt 16. głosi:

W przypadku gdy na placu zabaw zlokalizowana jest piaskownica, właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia spełnienia wymagań higienicznych poprzez:

  • ogradzanie terenów placów zabaw,
  • zasłanianie piaskownic na noc i w innych okresach, gdy nie jest użytkowana,
  • wymienianie piasku w piaskownicy co najmniej przed oraz w trakcie sezonu letniego,
  • wymienianie piasku w piaskownicy każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych).

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/wytyczne-przeciwepidemiczne-dla-funkcjonowania-placow-zabaw-zlokalizowanych-na-otwartym-powietrzu-w-trakcie-epidemii-sars-cov-2-w-polsce

"Piasek pod huśtawką to nie piaskownica"

Pytamy dalej, czym różni się piasek w piaskownicy od piasku pod huśtawkami. Wysypano go w ostatnich miesiącach na placach zabaw "Nowoczesnej". - To akurat jest związane z tzw. bezpieczną strefą upadku. Ten piasek ma amortyzować upadek dziecka z huśtawki i nie służy do zabawy - wyjaśnia zarząd.