Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

W 2023 roku żaden miejski budynek nie będzie ogrzewany węglem

18.06.2021 13:11 | 0 komentarzy | acz

W administrowanych przez ZGM budynkach mieszkalnych przestarzałe piece węglowe wymieniane są na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji”. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zapotrzebowanie budynków na energię cieplną będzie mniejsze.

W 2023 roku żaden miejski budynek nie będzie ogrzewany węglem
Ocieplane są między innymi budynki komunalne w dzielnicy Boguszowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Prowadzimy inwestycje w budynkach mieszkalnych, w których znajdują się przestarzałe źródła węglowe, głównie piece kaflowe. Są one zastępowane albo źródłem gazowym albo budynek zostaje podłączany do sieci ciepłowniczej. To pozwoli na wyeliminowanie praktycznie całej niskiej emisji, którą dotychczas generowały objęte inwestycjami budynki – tłumaczy dyrektor Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. W zarządzie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest 241 budynków, w których znajdują się 4398 mieszkania. 92 budynki zostały już ocieplone, w 96 ogrzewanie jest ekologiczne.

Jeszcze w tym roku planowana jest termomodernizacja wraz z wymianą źródła ciepła w 7 kolejnych budynkach – trwają postępowania przetargowe na realizację inwestycji przy ul. Patriotów 4, 6, 9, 14, Śniadeckiego 5, Kadetów 4, 6.  – Rok 2021 to zatem realizacja inwestycji w 71 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, w których znajduje się nieco ponad 1500 mieszkań oraz prawie 2700 przestarzałych źródeł węglowych. Po realizacji tych inwestycji w zasobie ZGM pozostanie 1127 mieszkań oraz lokali użytkowych z ogrzewaniem węglowym. W jednym mieszkaniu funkcjonują zazwyczaj po dwa piece kaflowe. Do końca 2022 roku planujemy wymienić nieekologiczneźródła ogrzewania 697 mieszkaniach, zgodnie z uchwałą antysmogową to data graniczna dla tych pieców – dodaje Artur Gliwicki.

– Na 188 budynków miejskich, mam na myli urzędy, domy kultury, szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, budynki OSP, do końca 2021 roku pozostanie w mieście 7 z ogrzewaniem węglowym. W zależności od możliwości budżetowych ich wymiana nastąpi w 2022 roku. Zgodnie z przyjętymi założeniami w 2023 roku wszystko, co należy do miasta, nie będzie ogrzewane węglem, taki mamy cel, być może pozostanie nam zaledwie kilka mieszkań, w których borykamy się z problemami technicznymi, w których mamy do czynienia z historyczną zabudową – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.