Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Patrol

Nowa metoda oszustw w Internecie. Tym razem przestępcy żerują na użytkownikach portalu OLX

05.01.2021 20:08 | 0 komentarzy | żet

Przestępcy stosują nowy mechanizm związany z portalem aukcyjnym OLX, konkretnie funkcją umożliwiającą bezpośrednie transakcje i dostawy we współpracy z firmami kurierskimi.

Nowa metoda oszustw w Internecie. Tym razem przestępcy żerują na użytkownikach portalu OLX
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oszuści poprzez tworzenie fałszywych stron internetowych wyglądem przypominających witryny płatności, przesyłają użytkownikom portalu OLX link do fałszywej strony płatności za pomocą komunikatorów internetowych. Użytkownikowi po wejściu na stronę pokazuje się proces zamówienia przesyłki. W celu sfinalizowania transakcji należy podać swoje dane osobowe, w tym również numer karty płatniczej oraz kod zabezpieczający widniejący na odwrocie karty. 

Na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać: Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

W związku z powyższym raciborska policja przypomina użytkownikom portali aukcyjnych podstawowe zasady bezpieczeństwa:

1. Zawsze należy uważać na wiadomości od potencjalnego kupującego, według których zapłacił on za wystawiony przedmiot i prosi o kliknięcie w link mający stanowić potwierdzenie płatności, nigdy nie klikamy w podejrzane linki!

2. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia, nigdy w takim przypadku nie przekazujemy danych swojej karty!

3. Nigdy nie przekazujemy kodu do autoryzacji!

- Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać - przestrzega Policja.

źródło: KPP Racibórz, oprac. żet