Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Problem na Plebiscytowej wciąż nierozwiązany

19.11.2020 07:00 | 0 komentarzy | ska

Czy można coś zrobić, aby kierowcy nie parkowali samochodów całymi dniami, a nawet latami pod sklepami przy ul. Plebiscytowej? – pyta Joanna Woźnica, właścicielka jednego ze sklepów, która od 1993 roku wielokrotnie wytykała miastu i powiatowi błędy i niebezpieczeństwa na Plebiscytowej.

Problem na Plebiscytowej wciąż nierozwiązany
Kule przy wyjeździe ze Słowiczej utrudniają wjazd większych samochodów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RYDUŁTOWY Problem z parkowaniem na ul. Plebiscytowej dotyka lokalnych przedsiębiorców, co szczególnie odczuwalne jest w tym roku przy ograniczeniach związanych z koronawirusem, które dodatkowo utrudniają prowadzenie działalności. – Kiedy w 1992 roku pojawiło się u nas więcej samochodów ul. Plebiscytowa była zadrzewiona, były zatoczki i wjazdy do każdej posesji. Było dojście do każdego domu. Walczyłam o przebudowę tej ulicy dokładnie 27 lat. Pozytywny odzew pojawił się dopiero, kiedy sprawę poruszyłam w korespondencji do marszałka województwa, parlamentarzystów i samego prezydenta RP. Wtedy coś drgnęło. W końcu zostałam poinformowana w 2016 roku o planowanej przebudowie – wspomina pani Joanna. Później przyszedł czas przebudowy ulicy, kiedy mieszkanka wskazywała błędy przy projekcie.

Kłody pod nogi

– Artykułów w tym temacie w Nowinach Wodzisławskich było już wiele, bo też wiele było problemów. Zostały wykonane zatoczki i obecnie od 3 lat w zatoczce przed moim sklepem stoi samochód i zarasta. Stoi, bo może i nikomu nic do tego. Problem w tym, że nie ma możliwości wniesienia towaru, klienci często nie mają gdzie zaparkować. Dodatkowo miesiąc temu postawiono u wyjazdu z ul. Słowiczej betonowe kule. W tym momencie uniemożliwiono mi dojazd z transportem węgla do piwnicy czy np. z meblami. Długo o to walczyłam, ale znów mi to utrudniono. Są przecież dwa lustra przy wyjeździe. Pytam więc, gdzie ma zaparkować osoba niepełnosprawna, aby łatwo dojść do sklepów? Sama jestem osobą niepełnosprawną, prowadzę sklep medyczny. Gdzie mam zaparkować, aby wyładować towar do sklepu? Gdzie ma zaparkować osoba, która chce skorzystać z poczty? – pyta Joanna Woźnica, wskazując nam zatłoczone zatoczki i betonowe kule. Mieszkanka sugeruje, że rozwiązaniem, które ułatwiłoby prowadzenie działalności lokalnym przedsiębiorcom, byłoby ograniczenie czasowe postoju na zatoczkach. – Ten rok dał nam w kość. Dzięki programom pomocowym i rządowej tarczy udało mi się utrzymać wszystkich pracowników, ale są osoby, które po prostu rzucają kłody pod nogi. Jeśli taka sytuacja się utrzyma to nie wykluczam zawieszenia działalności gospodarczej, którą prowadzę od 30 lat – zapowiada pani Joanna.

Kule mają poprawić widoczność

Zapytaliśmy w starostwie powiatowym (bo ulicą Plebiscytową zarządza Powiatowy Zarząd Dróg) o postawione na skrzyżowaniu ze Słowiczą kule. – Kule jako obiekty małej architektury są pokłosiem interwencji mieszkańców skarżących się na bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, jak również na blokowanie drogi przez zatrzymywane w tym rejonie pojazdy, zarówno dostawcze jak i inne – informuje Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. – Mieszkańcy skarżyli się, że komunikacja na skrzyżowaniu jest utrudniona i niebezpieczna z powodu zatrzymujących się w tym rejonie samochodów, które ograniczały widoczność na drodze. Tymczasem zgodnie art. 49 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania się zatrzymywania pojazdów na skrzyżowaniu w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania. Dotyczy to wszystkich pojazdów, również pojazdów zaopatrzenia. Zastosowanie elementów małej architektury w rejonie skrzyżowania drogi powiatowej z ulicą Słowiczą pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez uniemożliwienie postoju pojazdów w bezpośrednim rejonie skrzyżowania, a także na poprawę widoczności podczas wyjazdu ze Słowiczej – tłumaczy Wojciech Raczkowski.

Będzie zmiana organizacji

Jak poinformował nas burmistrz Marcin Połomski, problemy przedsiębiorców z Plebiscytowej są dobrze znane urzędnikom. Miasto prowadzi rozmowy z powiatem, bo jak zaznacza Połomski, rydułtowskim urzędnikom zależy na ułatwieniu prowadzenia biznesu w mieście. W ostatnim czasie odbyło się spotkanie władz miasta ze starostą. Udało się porozumieć w sprawie czasowego parkowania. – Podczas niedawnego spotkania przedstawicieli Miasta i Powiatu ustalono, że na drodze tej zostanie wprowadzone ograniczenie czasu postoju pojazdów, przy czym za egzekucję przestrzegania tego przepisu odpowiadać będą właściwe służby – zapowiada Wojciech Raczkowski. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie. W najbliższym czasie Powiatowy Zarząd Dróg ma przygotować stosowną dokumentację projektową i przedstawi ją do konsultacji miastu oraz Komendantowi Powiatowemu Policji. Następnie przystąpi do procedury jej zatwierdzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami, a później do realizacji. Czy czasowe ograniczenie postoju ułatwi pracę przedsiębiorców przy Plebiscytowej? Czas pokaże.

Szymon Kamczyk