Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Szpital ze wsparciem finansowym od powiatu

05.11.2020 08:29 | 1 komentarz | juk

Wodzisławsko-rydułtowska lecznica realizuje dużą inwestycję, dzięki której poddanych termomodernizacji zostanie aż 17 tys. m2 powierzchni obiektów szpitalnych. Ponad 320 tys. zł z budżetu powiatu otrzyma PPZOZ na sfinansowanie wkładu własnego w ramach tego zadania.

Szpital ze wsparciem finansowym od powiatu
Termomodernizacja obiektów szpitalnych w Rydułtowach.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będzie schludniej, ładniej a przede wszystkim ekologicznej. Właśnie zakończył się pierwszy z etapów modernizacji kilku obiektów wodzisławskiego i rydułtowskiego szpitala. Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. pozyskał na ten cel ponad 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Szacowana całkowita wartość inwestycji to około 9,5 mln zł. Teraz lecznica otrzymała również dotację od rady powiatu wodzisławskiego.

Szereg prac

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w szpitalach w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach zostaną przeprowadzone prace termomodernizacyjne ograniczające straty ciepła oraz podnoszące sprawność instalacji centralnego ogrzewania. W ich ramach docieplone zostaną stropodachy i ściany zewnętrzne. Wymieniona zostanie też stolarka okienna i drzwiowa. Na sieci centralnego ogrzewania zamontowane zostaną z kolei układy pomiarowe i automatyka pogodowa regulująca temperaturę na sieci. Dodatkowo w obydwu szpitalach prowadzona będzie modernizacja zewnętrznej sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej poprzez wymianę rurociągów i ich izolacji oraz modernizację pomieszczeń węzłów cieplnych wraz z wymianą wymienników ciepła. Szpital w Rydułtowach zyska także nową kotłownię zapasową (stara zostanie zlikwidowana) wraz z węzłem cieplnym wysokich parametrów.

Pierwszy etap zakończony

Zakończył się już pierwszy z etapów ekologicznego zadnia PPZOZ-u. - Ocieplony został budynek Oddziału Pediatrycznego w Rydułtowach. Na ukończeniu są prace związane z termomodernizacją budynku Laboratorium i Administracji w Rydułtowach oraz Administracji w Wodzisławiu Śl. - przekazuje Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa. Dodaje, że następnie realizowane będą prace związane z ociepleniem budynku byłego oddziału Neurologii i Dermatologii w Wodzisławiu Śl., oddziału Wewnętrznego w Wodzisławiu Śl., pawilonu byłego w Wodzisławiu Śl. oraz budynki pogotowia, warsztatu i archiwum w Rydułtowach.

Dotacja z powiatu

Pierwsze wydatki dotyczące termomodernizacji budynku Pediatrii w Rydułtowach wyniosły 913 955,24 zł, z czego dofinansowanie to - 593 560,95 zł, a wkład własny - 320 394,29 zł. Ta ostatnia kwota sfinansowana zostanie z dotacji pochodzącej z budżetu powiatu wodzisławskiego. O przekazaniu pieniędzy dla szpitala zdecydowali jednogłośnie radni podczas ostatniej sesji rady powiatu wodzisławskiego. Inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie zgłosił zarząd powiatu, który zwrócił się do rady o wyrażenie zgody na przekazanie dotacji.