Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Przyłbice nie chronią przed wirusem. Naukowcy zalecają maseczki

16.10.2020 10:27 | 5 komentarzy | acz

Przyłbice to bardzo słaba ochrona przed koronawirusem wynika z najnowszych badań. Również coraz więcej naukowców namawia, aby zamiast przyłbic zakładać maseczki.

Przyłbice nie chronią przed wirusem. Naukowcy zalecają maseczki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nie podlega dyskusji, że noszenie maseczek jest bezwzględnie konieczne, jeśli chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niektóre osoby zamiast maseczek, wybierają osłonę twarzy z pleksi (przyłbicę). Tymczasem "nie są one żadną ochroną dróg oddechowych, ponieważ nie posiadają filtra powietrza wydychanego i wdychanego" - podkreśla prof. Samoliński. Zdaniem ekspertów, można je porównać raczej do okularów. Profesor Samoliński, powołując się na dane opublikowane w czasopiśmie medycznym "Lancet", zwraca uwagę, że najlepszą ochronę dają maseczki typu FP2 i FP3 z wymiennymi wkładami, które przepuszczają tylko 3 proc. aerozolu.

Polityka.pl opisuje również głosny ekeperyment przeprowadzony niedawno z w Japonii. Japońscy badacze wykazali to przy pomocy symulacji z zastosowaniem superkomputera Fugaku, który pozwala na przeprowadzenie ponad 415 kwadrylionów obliczeń w sekundę i jest najszybszym komputerem na świecie. Częściowo uruchomiono go niedawno, w czerwcu 2020 r., a pełnię funkcjonalności ma uzyskać w przyszłym roku.

Co wynika z najnowszej symulacji Fugaku? Otóż, jeżeli nosimy przyłbicę, to niemal wszystkie wydychane z ust krople o średnicy nie większej niż 5 mikrometrów ostatecznie przedostaną się poza obszar przegradzany przez plastikową osłonę. Podobnie w przypadku prawie połowy dziesięciokrotnie większych kropel. A przecież wszyscy wiemy, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Wniosek z tego taki, że jeżeli jesteśmy zakażeni, a w słabo wentylowanym pomieszczeniu przebywamy dłużej, to możemy przyczynić się do rozproszenia w powietrzu kropli zawierających patogen.

Podobne konkluzje płyną z badań przeprowadzonych przez amerykańskich badaczy i opublikowanych na początku września w czasopiśmie „Physics of Fluids”. Przy pomocy światła laserowego udało się im zwizualizować kropelki, złożone z wody i gliceryny, a wyrzucane z ust manekina, u którego symulowano kaszel i kichanie. W ten sposób wykazano, że choć założenie przyłbicy hamuje pierwotny strumień kropel, to następnie z dużą łatwością przemieszczają się one po osłonie i rozprzestrzeniają poza jej obszar. Nosząc przyłbicę i chodząc, możemy ostatecznie je roznieść po dość dużej przestrzeni - podaje serwis polityka.pl

Czytaj także:

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/koronawirus-przylbica-czy-maseczka-pierwsza-nie-daje-tak-dobrej-skutecznosci,1034125.html