Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Strony internetowe i systemy cms. Który system zarządzania treścią wybrać?

12.07.2020 12:50 | 0 komentarzy | (s)

W obecnych czasach, można zaryzykować stwierdzenie, że Internet jest miejscem dla najlepszych. Konkurencja pomiędzy witrynami, o to by zaistnieć jest ogromna. Kluczowe okazuje się zarządzanie własną witryną i treścią, którą na niej umieszczamy. Dzięki systemom CMS, nie musimy posiadać kompleksowej wiedzy, dotyczącej programowania, by móc odpowiednio to wykonywać. Czym jest system zarządzania treścią i co charakteryzuje najlepszy z nich?.

Strony internetowe i systemy cms. Który system zarządzania treścią wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest CMS?

CMS to skrót z języka angielskiego, od Content Management System, co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu System Zarządzania Treścią. Jest to specjalne narzędzie do którego dostęp może mieć każdy, nawet nie będąc programistą. Dzięki CMS, bez specjalistycznej wiedzy, będziemy mieć możliwość modyfikowania, organizowania, a także publikowania treści, na własnej stronie internetowej. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tego systemu, jednak korzystanie z nic zwykle wygląda podobnie. Wystarczy login i hasło, by móc modyfikować swoje strony internetowe, według własnych potrzeb.

Rodzaje systemów CMS dla stron www

Jak każde oprogramowanie komputerowe, także CMS działa dzięki linijkom kodu źródłowego. Od programisty zależy, czy udostępni on ten kod publicznie, czy też nie. Ze względu na to, przyjął się podział systemów CMS na dwie kategorie. Wyróżniamy

  • systemy open source - są to systemy o otwartym kodzie źródłowym. Korzystanie z nich jest darmowe, dlatego zyskały one grono zwolenników. Ich zaletą jest bez wątpienia łatwy dostęp, a także możliwość instalowania dodatków.
  • systemy o zamkniętym kodzie źródłowym- są to tak zwane systemy autorskie. Zwykle jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane z myślą o firmach i partnerach biznesowych. Tylko oni wówczas stają się posiadaczami takiego kodu źródłowego. Niestety, dysponują one dość słabym zabezpieczeniem przed atakami hakerskimi, a dodatkowo są dość kosztowne.

Czym charakteryzuje się dobry CMS?

Większość użytkowników, może odpowiedzieć, że dobry CMS to CMS darmowy. Oczywiście cena odgrywa tu niebanalną rolę. Chociażby dlatego, że decydując się na płatny system zarządzania stroną www, wykonany przez jedną firmę, nie mamy możliwości skorzystania z pomocy innych agencji interaktywnych. 

Inną ważną kwestią jest szeroki wybór szablonów i wzorów, które możemy zastosować na naszej witrynie. Dodatkowe motywy i wtyczki, również dadzą większe możliwości aranżacji treści na stronie. Ważny jest również panel administracyjny, który powinien być czytelny i przejrzysty, tak by początkujący użytkownik, nie miał problemu z poruszaniem się po zakładkach.

Dobry CMS będzie także dawał dostęp, do niezliczonej ilości samouczków i instruktarzy, by każdy szybko mógł stać się specjalistą do zarządzania treścią. Jeśli zależy nam na komercyjnym sukcesie strony, zwróćmy też uwagę, czy dany system jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek. Jednym z najlepszych i najbardziej popularnych Systemów Zarządzania Treścią, jest Wordpress.

Każdy pewnie choć raz w życiu usłyszał tą nazwę. Wordpress świetnie sprawdzi się w podstawowych stronach internetowych, czy pomoże przy prowadzeniu bloga. Rozbudowując stronę, będziemy mieć dostęp do niezliczonej ilości wtyczek czy motywów. Dodatkowo Wordpress jest systemem tzw. open source, co oznacza, że za korzystanie z niego i możliwości jakie oferuje nie zapłacimy zupełnie nic. Posiada także łatwy w obsłudze panel administracyjny, a także dobrze rozbudowany system komentarzy. Z łatwością więc opublikujemy długą treść na swojej stronie, czy zmienimy szatę graficzną, korzystając z ponad 1500 dostępnych szablonów. Ogromnym plusem Wordpress, jest także to, że korzystają z niego tysiące użytkowników, a co za tym idzie, w sieci znajdziemy mnóstwo porad i poradników, dotyczących właśnie tego systemu CMS.

Materiał zewnętrzny