Czwartek, 2 lipca 2020

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Szpital zakaźny: nowy ambulans i powrót przychodni [Konferencja prasowa]

29.05.2020 11:27 | 2 komentarze | ma.w

Raciborscy ratownicy dysponują kolejną nową karetką, tym razem ufundowaną przez Eko-Okna. Po raz pierwszy to prywatna firma zafundowała szpitalowi ambulans. 1 czerwca ruszą przychodnie przyszpitalne. Starosta Swoboda i dyrektor Rudnik opowiedzieli o nowościach na Gamowskiej.

Szpital zakaźny: nowy ambulans i powrót przychodni [Konferencja prasowa]
Starosta Swoboda przed wejściem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ponad 50 członków kadry medycznej będzie obsługiwać od poniedziałku 1 czerwca pacjentów 11 poradni specjalistycznych w Raciborzu. Wracają po ponad dwumiesięcznej przerwie.

Chorzy będą do nich wchodzić innym wejściem niż dotąd. Zlokalizowano je w miejscu Dziennego Oddziału Chemioterapii. Starosta z dyrektorem omówili dziś zaplanowane od poniedziałku zmiany. Aktualnie pacjenci są informowani o nowych terminach wizyt na Gamowskiej. Trwają jeszcze końcowe prace remontowo-budowlane, żeby przystosować przestrzenie szpitalne do reżimu sanitarnego.

Zaprezentowano także nową karetkę ratowników medycznych. Ambulans ufundowała firma Eko-Okna. - Mamy spokój na jakieś 2 lata jeśli chodzi o stan taboru Pogotowia Ratunkowego - podkreślał R. Rudnik. Większość pojazdów jest tu nowa.

Starosta Grzegorz Swoboda opowiedział o staraniach w sprawie przywrócenia choćby częściowego, w działalności pozacovidowej szpitala. W planie jest uruchomienie oddziałów zabiegowych - ortopedii i chirurgii.

W materiale wideo przedstawiamy pełny zapis konferencji, także z udziałem kierowniczki pogotowia ratunkowego w Raciborzu.Z komunikatu starostwa: Przypominamy, że dzięki staraniom starosty i dyrektora szpitala, 13 maja br. udało się otrzymać zgodę Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach na uruchomienie poradni specjalistycznych. Koncepcję stworzenia nowego systemu działalności poradni zaakceptował też raciborski Sanepid.

Poradnie będą działały w kontakcie bezpośrednim między lekarzem a pacjentem.

Łącznie na terenie raciborskiej lecznicy ma działać 18 poradni specjalistycznych. Obecnie trwają działania nad możliwością otwarcia kolejnych.

W pierwszym etapie uruchomione zostaną poradnie:

 • Chirurgii ogólnej
 • Chirurgii dziecięcej
 • Urologiczna
 • Otolaryngologiczna
 • Chirurgii szczękowej
 • Dermatologiczna
 • Onkologiczna
 • Diabetologiczna
 • Ginekologiczna
 • Okulistyczna
 • Ortopedyczna

Komunikat szpitala

Informacja dla pacjentów Zespołu Poradni Specjalistycznych od 01 czerwca 2020r.

W związku ze wznowieniem działalności poradni specjalistycznych informujemy, że celem ustalenia nowego terminu wizyty lekarskiej należy dzwonić na rejestrację poradni pod następujące numery telefonów:

Poradnia Chirurgii Dziecięcej – 32 755 5034

Poradnia Urologiczna – 32 755 5100

Poradnia Diabetologiczna – 32 755 5030

Poradnia Otolaryngologiczna – 32 755 5004

Poradnia Okulistyczna – 32 755 5003

Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej – 32 755 5100

Poradnia Chirurgii Szczękowo-Twarzowej – 32 755 5004

Poradnia Dermatologiczna – 32 755 5046

Poradnia Chirurgii Ogólnej – 32 755 5003

Poradnia Onkologiczna – 32 755 5016

Poradnia Ginekologiczno-Położnicza – 32 755 5034

Poradnia Proktologiczna – 32 755 5004

Jednocześnie informujemy, że ze względów bezpieczeństwa liczba przyjmowanych pacjentów będzie dostosowywana do aktualnie obowiązujących wymagań.

Dlatego też prosimy żeby z wizyt u specjalistów korzystać w nagłych i pilnych przypadkach!

Pacjentom, którym terminy wizyt zostały anulowane z powodu Covid-19 będą ustalane nowe terminy w drodze kontaktu telefonicznego. W przypadku braku takiego kontaktu ze strony rejestratorki 
z różnych powodów, chociażby braku numeru telefonu pacjenta, prosimy o indywidualny kontakt telefoniczny pod numer telefonu danej poradni podany powyżej.

Panie rejestratorki będą wyznaczać dzień i konkretną godzinę wizyty w poradni, do której należy się bezwzględnie dostosować, by nie zakłócać pracy poradni w tym szczególnym okresie pandemii oraz żeby uniknąć zbyt długiego wyczekiwania przed wejściem do poradni.

Pacjenci wchodzą do poradni przez oznakowane wejście (wcześniej wejście na oddział chemioterapii) z przodu budynku po lewej stronie, mając ze sobą maseczkę!

Następnie pacjent przejdzie przez bramkę termowizyjną, która zmierzy temperaturę ciała oraz dokona dezynfekcji rąk w bezdotykowym urządzeniu odkażającym ręce.

W kolejnym kroku pacjent będzie zobowiązany wypełnić krótką ankietę dotyczącą ewentualnego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem SARS CoV-2.

Prosimy o rzetelne udzielenie odpowiedzi na pytania w ankiecie żeby nie narażać innych i siebie na kolejne zakażenia.

Informujemy, że osoby z kontaktu z zakażonym nie zostaną przyjęte!

Jeżeli w opinii osoby, która będzie dyżurować przy wejściu do poradni, okaże się, że pacjent manifestuje objawy świadczące o Covid-19, wtedy pacjent zostanie skierowany do odpowiednich instytucji.

Jednocześnie informujemy, że z dniem 01 czerwca 2020 roku nadal obowiązuje numer

32 755 50 50 jako infolinia Szpitala Rejonowego w Raciborzu czynna w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 7.25 do 15.00.

W przypadku konieczności uzyskania dokumentacji medycznej z leczenia w danej poradni należy dzwonić pod numery telefonów zamieszczonych powyżej. Nadal nie ma obowiązku osobistego składania wniosków o udostępnianie dokumentacji medycznej.

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, a także laboratorium pozostaje pod tym samym adresem przy ul. Sienkiewicza 3 w Raciborzu.

Od 4 czerwca 2020 roku drugi punkt pobrań będzie czynny przy ul. Gamowskiej 3, przy obecnym wejściu do poradni w godzinach od 6.00 do 11.00.

Prosimy o zachowanie wszelkich środków ostrożności i dostosowywanie się do wszystkich zaleceń dbając o swoje i innych zdrowie.