środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Wykaszanie nieużytków, skarp, torowisk – jak to zrobić tanio, szybko i skutecznie?

01.04.2021 10:30 | 0 komentarzy | EK

„Coraz mniej rąk do roboty, co raz większe wymagania”. Jak często zdarza się nam słyszeć, lub wypowiadać cytowany wpis? Dziś w branży ogrodniczej zwiększenie wydajność jest często kluczem do utrzymania zyskowności. W tym miejscu pojawia się pytanie – w jakie narzędzia wyposażyć człowieka, żeby jego praca była wydajna? Firmy komunalne i usługowe nieustannie poszukują rozwiązań maszynowych, które skutecznie zwiększyłyby wydajność pojedynczego pracownika, jednocześnie zapewniając mu w pracy wysoką ergonomię i komfort, co przełoży się na jego zdrowie i zadowolenie.

Wykaszanie nieużytków, skarp, torowisk – jak to zrobić tanio, szybko i skutecznie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Innowacje w sektorze maszyn do pielęgnacji zieleni

Niezwykle skuteczne maszyny koszące, które od kilku lat są już standardem u naszych zachodnich sąsiadów, wkraczają na polski rynek usługowych maszyn do całorocznej pielęgnacji zieleni. Mowa tutaj o zdalnie sterowany urządzeniach koszących, oferujących niespotykane dotąd możliwości w zakresie wydajności i warunków pracy.

Zdalne kosiarki-karczownice są przeznaczone do wykaszania traw i nieużytków zarówno na płaskich terenach jak i skarpach z wydajnością do kilku tysięcy metrów na godzinę. Te specjalistyczne urządzenia są obsługiwane przez jednego operatora, dlatego zdalne kosiarki-karczownice stają się realną i uzasadnioną alternatywą dla konieczności zatrudniania kilku osób do wykonania tej samej pracy np. kosami spalinowymi.

Wykorzystanie napędu kołowego lub gąsienicowego sprawia, że praktycznie nie ma przeciwwskazań co do terenu (grząski, piaszczysty, podmokły), na jakim mogłaby pracować taka maszyna. Zastosowanie napędów hydraulicznych, przekładni łańcuchowych, komercyjnych silników ze smarowaniem ciśnieniowym oraz szeregu zabezpieczeń konstrukcyjnych umożliwiających pracę w każdych warunkach (deszcz, upał, śnieg) sprawia, że niezależnie od pogody, kosiarki na pilota można z powodzeniem wykorzystywać przy całorocznych pracach porządkowych.

Co istotne w przypadku tego typu maszyn ogrodniczych, podczas sterowania operator nie musi się znajdywać przy maszynie czy na niej, a jedynie w pewnej odległości od maszyny. Dzięki temu może np. przebywać w kabinie samochodu, w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo człowiek nie jest narażony na duży wysiłek fizyczny, co w perspektywie wielu kolejnych dni wytężonej pracy w sezonie nie wpływa na spadek jego wydajności.

Pchane kosiarki do traw i nieużytków z nowymi możliwościami

W sektorze znanych już firmom ogrodniczym kosiarek bijakowych i powszechnie stosowanych kosiarek pchanych, również pojawiły się nowe możliwości. Niektórzy producenci od pewnego czasu oferują kompaktowe kosiarki bijakowe, zasilane silnikami 4-suwowymi ze smarowaniem rozbryzgowym, które wyposażono w system poziomowania silnika, umożliwiający maszynie pracę pod nachyleniami do 45 stopni, przy zachowaniu optymalnych parametrów smarnych wszystkich podzespołów silnika.

Innym ciekawym rozwiązaniem są lekkie kosiarki hybrydowe działające na zasadzie nośnika głowic roboczych takich jak przystawka z głowicą żyłkową, nożami uchylnymi czy listwą rotacyjną. Warto nadmienić, że i te maszyny wyposażono w system poziomowania silnika do pracy na pochyłościach dochodzących do 45 stopni. Optymalne osadzenie środka ciężkości, system wymiennych kół (opony typu jodełka lub koła stalowe), napęd z wariatorem czy możliwość prowadzenia jedną ręką sprawiają, że urządzenie tego typu z powodzeniem mogłoby zastąpić mniej poręczne i wymagające większego wysiłku kosy spalinowe.

Fot. Specjalistyczna kosiarka bijakowa Ecotech HSR 110 Swing z podwójnym, płynnym napędem hydrostatycznym do trudnej roślinności i do pracy z nachyleniami do 45°.

Fot. Specjalistyczna kosiarka z napędem Ecotech ML 60 Swing do pracy z nachyleniami do 45°.

Ile kosztuje maszyna kosząca i dlaczego się to opłaca? Zobaczę w akcji to się przekonam

Nie jest tajemnicą, że niezawodna i wydajna maszyna kosząca może kosztować zarówno 10 000zł, jak i ponad 100 000zł. Aż chciałoby się powiedzieć: „za tyle to ja kupię kilka maszyn!”. Wszystko dobrze, tyle że do obsługi kilku maszyn potrzeba będzie kilku operatorów, a wiemy z czym to się wiąże - każdego nowego pracownika należy pozyskać, wyszkolić, wypłacić co miesiąc wynagrodzenie i opłacić składki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile czasu potrzeba, aby inwestycja w nowoczesną maszynę ogrodniczą zwróciła się lub też osobiście przekonać się jaką wydajność posiada takie urządzenie – odwiedź nas w naszym Centrum Robotów Koszących PROSAT Krzyżanowice lub skontaktuj się z nami zdalnie. W myśl naszego motta „Rob to dobrze, albo nie rób wcale” – wysłuchamy Twoich potrzeb i doradzimy rozwiązanie które pozwoli zwiększyć wydajność i podnieść komfort pracy w Twojej firmie.

Zamawiaj również online bez wychodzenia z domu: 

Centrum Robotów Koszących PROSAT
ul. Wyzwolenia 2
Krzyżanowice
tel. 601 886 796
kosiarka@kosiarka.pl

Przeczytaj pozostałe artykuły z sekcji:

Materiał zewnętrzny