Piątek, 24 września 2021

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Patrol

Oszuści w Krzanowicach. Chcą wyłudzić pieniądze metodą "na wnuczka"

27.02.2020 18:56 | 2 komentarze | mad

- Od mieszkańców naszej Gminy otrzymujemy informację o próbach wyłudzeń „metodą na wnuczka” – ostrzegają urzędnicy z Krzanowic.

Oszuści w Krzanowicach. Chcą wyłudzić pieniądze metodą "na wnuczka"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary, mówiąc, że jest np. jej wnukiem czy synem. Tak prowadzi rozmowę, by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. W większości przypadków oszust podsyła „zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy. Zdarza się także, że gdy ofiara nie posiada gotówki w domu lub na koncie, oszust namawia ją do pobrania kredytu lub pożyczki z banku. Ofiara, wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

– Jeśli otrzymałeś lub otrzymasz telefon z informacją o wypadku kogoś bliskiego z rodziny, bezzwłocznie skontaktuj się z policją. Telefony - Komisariat Policji w Krzyżanowicach 32 4676612 lub Powiatowa Komenda Policji w Raciborzu 324152521, lub numer alarmowy 112 – zaleca krzanowicki urząd.

– Pamiętaj, nikt z najbliższych nie poprosi cię o pomoc finansową w momencie wypadku – przestrzegają urzędnicy.

Czytaj również: Oszuści dzwonili do osób z Raciborza. Podszywali się pod policjantów.