Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE

Ktoś straszy koronawirusem. Ludzie w strachu dają się nabierać

26.02.2020 10:26 | 5 komentarzy | art

Na profilu społecznościowym Gmina Gorzyce FB pojawił się alarmistyczny w tonie komunikat, dotyczący koronawirusa. Na czerwonej planszy, autor komunikatu zaleca unikanie stacji benzynowych wzdłuż autostrady A1, mszy i koncertów. Wszystko wskazuje na to, że to fake news. Takich zaleceń nie wprowadził Główny Inspektor Sanitarny. Od informacji odcina się również UG w Gorzycach. Sam profil znany jest z tego, że pojawiają się na nim fałszywe informacje. 

Ktoś straszy koronawirusem. Ludzie w strachu dają się nabierać
Screen profilu Gmina Gorzyce FB
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komunikat wygląda alarmująco i też jego treść jest alarmująca. Wygląda w ten sposób:

Tyle że nie wiadomo, kto jest autorem owych zaleceń. Od komunikatu odcina się Urząd Gminy w Gorzycach, który podkreśla, że profil Gmina Gorzyce FB nie jest profilem urzędu gminy, a jest to profil prywatny. - Myśmy takich zaleceń nie wydawali - zaznacza Beata Futerska z Urzędu Gminy w Gorzycach. Futerska przypomina, że na portalu pojawiały się już fałszywe informacje. Pisaliśmy o tym tutaj. - Próbowaliśmy się kontaktować z założycielem profilu, ale nie odpowiada na nasze prośby o kontakt - mówi Futerska. 

Autorem zaleceń nie jest również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śl. - Słyszałam o tym. Myśmy takich zaleceń nie wydawali. To niepotrzebne sianie paniki. Albo ktoś coś sobie nadinterpretuje, albo urządza sobie żarty - mówi Barbara Michalak, kierownik sekcji epidemiologii wodzisławskiego Sanepidu, dodając, że warto zapoznać się z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i to one są obowiązujące. 

W ciągu 17 godzin podejrzany komunikat został udostępniony ponad 270 razy. Skierowaliśmy pytania do administratora profilu w tej sprawie, pytając go o to, kto jest autorem komunikatu i na jakich źródłach opierał się autor, formułując komunikat. Czekamy na odpowiedź. 

Oczywiście zagrożenia koronawirusem nie należy bagatelizować, ale też nie można ludzi straszyć. Warto sięgać po pewne źródła.

Swoje zalecenia, dotyczące sytuacji na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), gdzie obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, wydał natomiast Główny Inspektor Sanitarny. Oto one:

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną, lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną, lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

GIS zaznacza, że na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest za to przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.