Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Chcą budować u nas kolej. To może oznaczać wysiedlenia

26.02.2020 10:25 | 11 komentarzy | art

CPK konsultuje przebieg linii kolejowych w naszym powiecie i przedstawia trzy warianty. Dobrze zapoznać się z nimi i wziąć udział w konsultacjach.

Chcą budować u nas kolej. To może oznaczać wysiedlenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Początkowy przebieg linii w wariancie pomarańczowym jest niemal identyczny jak w wariancie jasnoniebieskim. Linia biegnie jednak bardziej na południe przechodząc przez południowe obrzeża Skrzyszowa (przecina ul. 1 Maja) i biegnie przez niezamieszkałe tereny Gołkowic (tzw. Sośnię) w kierunku Jastrzębia, ale nie do jego centrum, a na południowe obrzeża. Dodajmy, że jeszcze niedawno CPK prezentował na publikowanych mapach tylko jeden wariant – ten, który w materiałach poddanych pod konsultacje oznaczono kolorem pomarańczowym. Czy to więc faworyt do realizacji?

Kolej koło szkoły?

W każdym z tych wariantów liczyć się trzeba będzie najprawdopodobniej z ingerencją w istniejącą zabudowę. Np. wariant zielony, został tak poprowadzony, że jak zauważyli już internauci, biegnie przez teren Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie. Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji i PR spółki CPK zaznacza jednak wyraźnie, że prezentowane warianty, to jak na razie jedynie propozycje, które właśnie po to poddawane są teraz konsultacjom by lokalne społeczności mogły się wypowiedzieć na ich temat. – To na pewno nie jest przebieg przesądzony i na pewno nie jest to powód do jakichś niepokojów a tym bardziej protestów. To są warianty, które bierzemy pod uwagę, ale po to dajemy je właśnie pod konsultacje, żeby na ich temat mogli wypowiedzieć się ci, których to najbardziej dotyczy. Po konsultacjach może się okazać, że ostateczna lokalizacja linii będzie nieco inna – mówi Konrad Majszyk. Jak zaznacza, obecnie trwa pierwszy etap konsultacji ze społeczeństwem. Następnie mają się odbyć konsultacje z samorządowcami, przedstawicielami gmin, przez które biegną proponowane warianty linii kolejowych. Kolejnym etapem prac nad projektem Strategicznym Studium Lokalizacyjnym będzie strategiczna ocena oddziaływania na środowisko. Ocenie tej będzie poddany projekt dokumentu sporządzony z uwzględnieniem wyników konsultacji prowadzonych obecnie. - W ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko ponownie poprosimy mieszkańców o wyrażenie opinii, zgłoszenie uwag lub wniosków – mówi Majszyk.