środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Kobieta przejęła rządy w Kornowacu

30.01.2020 07:20 | 0 komentarzy | mad

Po roku od wyborów sołeckich mieszkańcy Kornowaca spotkali się na kolejnym tego typu zebraniu. Powód? Dotychczasowy sołtys złożył rezygnację z piastowanej funkcji.

Kobieta przejęła rządy w Kornowacu
Klaudia Maciaszek - nowa sołtys Kornowaca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę, 29 stycznia, w kornowackiej podstawówce zgromadzili się mieszkańcy na zebraniu wiejskim. Przybyło aż 78 osób, co jest rzadkością na tego typu spotkaniach, zazwyczaj przychodzi kilkanaście osób. – To rekord na zebraniu wiejskim w Kornowacu – oceniał sekretarz gminy, a zarazem przewodniczący spotkania Radosław Łuszcz. – Oby było tak i na następnych spotkaniach – życzył przybyłym.

W zebraniu uczestniczyli również: wójt Grzegorz Niestrój, przewodniczący rady gminy Marian Zimermann, radny powiatowy i sołtys Pogrzebienia Eugeniusz Kura, radne z Kornowaca Katarzyna Siedlaczek i Ewa Gembalczyk oraz kornowacki radny i były już sołtys Piotr Tomala. Spotkanie obsługiwała Ewa Gołofit z referatu promocji, funduszy zewnętrznych i edukacji urzędu gminy.

Ostatnie sprawozdanie

Przed wyborami nowego sołtysa, dotychczasowy szef wioski, który stał na jego czele 5 lat (poprzednią kadencję oraz rok obecnej), przedstawił swoje ostanie sprawozdanie. Mówił o wydatkach. Do dyspozycji sołectwa było nieco ponad 4700 złotych. W dużej mierze zostały one przeznaczone na sprawy bieżące. Najdroższym wydatkiem są cztery ławki do miejscowej kapliczki, które dopiero tam trafią – ich koszt to prawie 1200 złotych.

Odwołanie i wybory

Zgodnie ze statutem wsi, aby wybrać nowego sołtysa, rezygnację tego dotychczasowego musiało przyjąć zebranie wiejskie. Większość zgodziła się z wolą sołtysa, dwóch mieszkańców wstrzymało się od głosu.

Następnie dokonano wyboru następcy, było dwóch chętnych: Bogdan Hajduczek i Klaudia Maciaszek. Wygrała kobieta, otrzymała 40 głosów, jej kontrkandydat zdobył 38 głosów.

W rozmowie z nami nowo wybrana sołtys przyznała, że zdecydowała się na kandydowanie, bo tego oczekiwała wioska. – Otrzymałam dużo telefonów, abym kandydowała i zgodziłam się – powiedziała nam Klaudia Maciaszek, która wcześniej społecznie angażowała się przy miejscowym klubie sportowym. – Chcę pomagać wójtowi, działać w gminie i być przede wszystkim dla mieszkańców – dodała pani Klaudia pytana o zamierzenia względem piastowanej funkcji. Przed nową sołtys cztery lata pracy, bo wraz z wydłużeniem kadencji w samorządach do pięciu lat, o rok zwiększono również tą w sołectwach.

Skład rady sołeckiej pozostał natomiast bez zmian, tworzą ją: Jarosław Bugdol, Ludwik Knura, Katarzyna Siedlaczek, Marian Taszka, Anna Zagrodna oraz Ryszard Zycha.

O kanalizacji słów kilka

Wójt Grzegorz Niestrój mówił natomiast o zadaniach inwestycyjnych dokonywanych w sołectwie. Tym najważniejszym jest kanalizacja. Mowa już o drugim etapie obejmującym sieć w obrębie Kornowaca oraz rurociąg główny łączący odcinek ul. Pamiątki poprzez ul. Brzezką z kanalizacją miasta Racibórz. Do wykonania było 9,97 km kanalizacji, 1 przepompownię sieciową, 11 przepompowni przydomowych oraz 1 studnię pomiarową. Zadaniem zajęło się konsorcjum firm: ZISCO Bandura (lider), Neptun i JAF (partnerzy), a umowa opiewa na prawie 17 mln zł. – Na terenie sołectwa Kornowac jesteśmy już po większości odbiorów – zakomunikował na spotkaniu wójt Niestrój. Oceniał, że cała inwestycja poszła sprawnie. W międzyczasie wyasfaltowano również drogi gminne. – Zrobiliśmy tak, żeby te drogi były zrobione nie tylko w śladzie kanalizacji, ale na całej długości, tak aby służyły na dłuższy okres – podkreślał włodarz.

Grzegorz Niestrój poinformował również, że prawdopodobnie w lutym drugi etap kanalizacji w pełni zostanie zakończony. W międzyczasie szykując się do trzeciego etapu, czyli realizacji kanalizacji w Pogrzebieniu (ulice boczne od głównego rurociągu w ulicach Pamiątki i Brzezkiej do granicy z Brzeziem).

– Przygotowujemy się już do przyłączy. Mamy nadzieję, że cała ta procedura nam sprawnie przebiegnie – zauważał wójt, nawiązując do drugiego etapu zadania. Zapowiadał, że samorząd chce dofinansowywać mieszkańcom przyłącza. Wsparcie ma wynieść do tysiąca złotych. Ostateczną decyzję czy wsparcie finansowe się pojawi, mają podjąć radni na dzisiejszej (30.01) sesji rady gminy. Później mają być organizowane dla mieszkańców stosowne spotkania informacyjne. – Będą możliwości skorzystania z ofert firm, które z nami współpracują, to znaczy głównego wykonawcy (ZISCO Bandura – przyp. red.) i raciborskich wodociągów – zapowiadał G. Niestrój, prosząc o jeszcze chwilę cierpliwości. – Myślę, że koniec lutego, początek marca, to ten czas, kiedy będziemy chcieli te zebrania organizować i przekazać mieszkańcom, w jaki sposób będą mogli przystąpić do przyłączenia – dopowiadał wójt Niestrój.

(mad)

Ludzie:

Eugeniusz Kura

Eugeniusz Kura

Radny Powiatu Raciborskiego, sołtys wsi Pogrzebień w gminie Kornowac. W latach 2014 - 2018 przewodniczący rady gminy Kornowac.

Ewa Gembalczyk

Ewa Gembalczyk

Radna gminy Kornowac

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Katarzyna Siedlaczek

Katarzyna Siedlaczek

Radna gminy Kornowac

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Przewodniczący rady gminy Kornowac 

Piotr Tomala

Piotr Tomala

Radny gminy Kornowac

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac