Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wypadek w drodze do pracy - co trzeba wiedzieć?

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy może przytrafić się każdemu, dlatego warto, wiedzieć, co zrobić w tej nieprzyjemnej sytuacji. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wskazaliśmy najważniejsze informacje na temat wypadku, wyjaśniliśmy jak powinna przebiegać procedura zgłaszania takiego zdarzenia oraz jakie będą przysługiwać nam świadczenia.

Wypadek w drodze do pracy - co trzeba wiedzieć?

Wypadek w drodze do pracy - podstawowe informacje

W art. 57b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych znajdziemy następujące informacje: za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Trzeba również wiedzieć, że za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uznaje się też przypadki, w których droga została przerwana, ale tylko wtedy, gdy została właściwie uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby. Ubezpieczyciele biorą też pod uwagę drogę najkrótszą, która była dla ubezpieczonego najwygodniejsza. Osobie, która ucierpiała na skutek wypadku w drodze lub z pracy będzie przysługiwać określone odszkodowanie. W tym miejscu należy podkreślić, że za okres niezdolności do pracy poszkodowany powinien otrzymać pełne wynagrodzenie przez okres łączny wynoszący 215 dni. W tym czasie, przez 33 dni pracodawca jest zobowiązany do wypłaty całej pensji. Od 34 dnia będziemy otrzymywać zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS przez kolejne 182 dni. Warto o tym pamiętać!

Czy wypadek w drodze do pracy zawsze musi wiązać się z naszym miejscem zamieszkania?

Każdy ubezpieczony powinien zdawać sobie sprawę, że wypadek w drodze do pracy lub z pracy wcale nie musi wiązać się z miejscem zamieszkania pracownika. W tym przypadku firmy ubezpieczeniowe uznają wypadek, który wydarzył się podczas przemieszczania się z miejsca do miejsca:

  • innego pracodawcy lub działalności stanowiącej tytuł polisy chorobowej lub rentowej,
  • wykonywania zadań zawodowych lub społecznych,
  • spożywania posiłków,
  • uczęszczania na studia,

W tym miejscu należy również podkreślić, że w sytuacji, gdy podczas pracy pojedziemy załatwić sprawę prywatną i zdarzy się wypadek, wtedy ubezpieczyciel potraktuje to jako przerwę w wykonywaniu obowiązków służbowych i nie będziemy liczyć na rekompensatę w postaci odszkodowania finansowego.

Jak powinna przebiegać procedura zgłoszenia wypadku?

Jeżeli przytrafi nam się wypadek w drodze do pracy lub z pracy, wtedy będziemy zobowiązani do jak najszybszego poinformowania o tym pracodawcę, który będzie chciał dowiedzieć się wszystkich szczegółów dotyczących okoliczności zdarzenia. W tym celu zbierze wszystkie potrzebne materiały od świadków wypadku oraz służb medycznych. Po zebraniu wszystkich informacji pracodawca przygotuje kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Dokument musi zostać sporządzony najpóźniej w ciągu 14 dni od chwili zawiadomienia o zdarzeniu. Warto o tym pamiętać! Na podstawie karty wypadku zostanie wypłacone pełne wynagrodzenie za okres niezdolności do wykonywania pracy.

Jakie świadczenia przysługują po wypadku w drodze do pracy?

Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy nie otrzymamy odszkodowania z ZUS, ponieważ przysługuje tylko i wyłącznie poszkodowanym, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego zdarzenia podczas pracy. Do uzyskania odszkodowania potrzebne będzie wykazania następujących dokumentów:

  • karta wypadku,
  • zdjęcia z miejsca wypadku,
  • notatka policyjna,
  • dane świadków,
  • dokumentacja medyczna z leczenia po wypadku,
  • rachunki i dokumenty potwierdzające koszty związane z wypadkiem.

Ostatnią kwestią jaką poruszymy w tym artykule jest to, żeby na wszelki wypadek ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taką polisę najprościej możemy znaleźć poprzez wybraną porównywarkę ubezpieczeniową, na szczególną uwagę z pewnością zasługuje https://ocenapolis.pl/ubezpieczenia/zycie-porownywarka, sprawdź!

Materiał zewnętrzny