Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Prezydent Andrzej Duda uhonorował rudniczankę specjalnym medalem

18.09.2019 19:00 | 0 komentarzy | mad

Dorota Sochiera walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych dokonywała nie po to, aby jej za to dziękowano, robiła to z miłości dla Ojczyzny. Nie spodziewała się, że kilkanaście lat później za pracę wykonywaną w młodzieńczych latach podziękuje jej najważniejsza osoba w państwie, prezydent RP Andrzej Duda, wręczając przy tym wyjątkowy medal.

Prezydent Andrzej Duda uhonorował rudniczankę specjalnym medalem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród ośmiu osób

15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach prezydent RP Andrzej Duda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród uhonorowanych znalazło się osiem osób, m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej oddziału Katowice Jarosław Podworski, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Zygmunt Woźniczka oraz reprezentantka powiatu raciborskiego, Dorota Sochiera. Odznaczono ją jako „działaczkę opozycji demokratycznej, samorządowca i nauczyciela gminy Rudnik”.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to uhonorowanie, które ustanowiono w 2018 r., jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2021. Wręczany osobom żyjącym, które poprzez: pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną czy twórczość naukową, literacką i artystyczną przyczynili się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Aby wyjaśnić, dlaczego wśród nagrodzonych znalazła się rudniczanka, musimy cofnąć się w czasie.

Z myślą o...

Dorota Sochiera (z d. Kasza) zawodowo związała się z pracą nauczyciela. Marzyła o tym zawodzie, będąc jeszcze dzieckiem. Jest absolwentką I LO w Raciborzu. Studiowała historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na ostatnim roku studiów wyszła za mąż i przeprowadziła się do Rudnika. Po studiach została mamą i dopiero kiedy syn miał roczek, zaczęła rozglądać się za pracą. Wybrała się na rozmowę do dyrektora podstawówki w Rudniku. Los tak chciał, że w krótkim czasie zwolniło się tam miejsce dla nauczyciela historii i WOS–u. Z czasem otrzymała również propozycję nauczania matematyki, a jako że zawsze lubiła ten przedmiot, zgodziła się, podejmując wówczas odpowiednie studia podyplomowe.

Dorota Sochiera uczyła w rudnickiej szkole do 2002 roku. Bo wtenczas zbliżały się wybory samorządowe, a że nie była zadowolona ze sprawowanych rządów przez ówczesną władzę w Rudniku, razem z mężem zaangażowała się w kampanię wyborczą, wspierając ówczesnego kandydata na wójta, Dominika Koniecznego (obecnie wiceprezydent Raciborza). D. Konieczny zwyciężył w wyborach i w latach 2002–2006 rządził gminą. Chwilę później nasza rozmówczyni została zatrudniona w gminie na funkcji sekretarza. Pracowała tam przez jedną kadencję, czyli tyle ile rządził wójt Konieczny. W jej ocenie były to dla gminy bardzo dobre lata, bogate w wiele ważnych inwestycji, z halą sportową w Rudniku na czele. Dorota Sochiera wspomina ten czas bardzo dobrze. – Dominik Konieczny był wymagającym pracodawcą, ale wymagał także od siebie, a przede wszystkim miał wizję rozwoju gminy i potrafił ją realizować – zaznacza. W weekendy pogłębiała przygotowanie teoretyczne do tej pracy i ukończyła roczne podyplomowe Studium Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego przy Uniwersytecie Warszawskim.

Po zmianie władzy w gminie D. Sochiera powróciła do rudnickiej szkoły, było tam już wolne miejsce tylko na stanowisku nauczyciela matematyki i tę funkcję pełni do dzisiaj. W dalszym ciągu stara się podejmować różne inicjatywy w środowisku lokalnym.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej