Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Twój pomysł, pieniądze marszałka czyli Śląski Budżet Obywatelski

09.07.2019 18:14 | 0 komentarzy | ma.w

Marszałek Województwa Śląskiego dzieli się pieniędzmi budżetowymi z mieszkańcamiW sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego eksperci z Katowic omówili we wtorkowe popołudnie 9 lipca, zasady pozyskiwania pieniędzy z puli marszałkowskiej, przeznaczonej na realizację pomysłów mieszkańców Śląska. Spotkanie jest elementem akcji informacyjnej na temat budżetu.

Twój pomysł, pieniądze marszałka czyli Śląski Budżet Obywatelski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na wtorkowe wydarzenie, by posłuchać i porozmawiać z urzędnikami oraz społecznikami (z Bona Fides) przyszło kilkadziesiąt osób, nie tylko raciborzan. Wśród nich znaleźli się m.in. radni - powiatowy Tomasz Cofała, który znany jest z angażowania się w miejski Budżet Obywatelski oraz miejscy: Magdalena Kusy, Marcin Fica oraz Zygmunt Kobylak.

W budżecie marszałkowskim Racibórz będzie rywalizował z kilkoma miastami oraz powiatami o pieniądze do podziału. Znalazł się w grupie, której przydzielono największą pulę środków - 1,2 mln zł.

Eksperci ze stolicy województwa omówili w jaki sposób należy zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego. Sporządza się go w formie elektronicznej, ale część formularzy - chodzi o listę poparcia, z podpisami osób, należy złożyć wyłącznie w formie papierowej (także listownie).

W trakcie spotkania zaprezentowano przykłady zrealizowanych już projektów z innych województw (m.in. małopolskiego, opolskiego) np. warsztatów edukacyjnych, wydarzenia wskrzeszającego - w formie sentymenlanej podróży - dawny zakład Otmęt w Krapkowicach; bitwy tanecznej; koncertów z udziałem gwiazd muzyki.

Zadania zrealizowane w innych województwach kosztowały od kilkadziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. - Warto podejrzeć strony internetowe tych budżetów w innych województwach i inspirować się nimi w przygotowaniu własnego projektu - mówiła Iwona Nowak z Bona Fides.

Zaznaczono, że projekty "budowlane" są możliwe tylko na mieniu i terenie wojewódzkim. W Raciborzu podległe marszałkowi są np. szkoła sportowa i ośrodek "dla głuchych".

W sąsiednich województwach było składanych po kilkaset wniosków. W Katowicach już mają pierwsze zgłoszenia do pierwszej edycji budżetowania obywatelskiego. Zarząd województwa będzie weryfikował te projekty. Małgorzata Kwietniewska ze służb marszałkowskich zachęcała do zgłaszania ich jak najszybciej, bo urząd będzie mógł wtedy wezwać autorów do poprawienia ewentualnych błędów formalnych.  

Głosowanie na projekty będzie wyłącznie internetowe. Urząd marszałkowski zapowiada akcje wspomagające oddawanie głosu.

W przypadku Raciborza mieszkańcy mogliby starać się o kwotę maksymalną 600 tys. zł na tzw. miękki (np. wycieczka, festyn) lub twardy (zatoczka autobusowa przy drodze) projekt.