Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Ogrzewa dom ekologicznie, więc chce ulg podatkowych

19.06.2019 07:00 | 2 komentarze | art

Na ostatniej sesji Rady Gminy w Gorzycach mieszkaniec gminy pytał o to, jakie działania zamierza podjąć gmina by ulżyć mieszkańcom korzystającym z ekologicznych źródeł ciepła

Ogrzewa dom ekologicznie, więc chce ulg podatkowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, gmina nie udzieli dotacji dla osób, które złożyły wnioski o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Wspólny projekt Gorzyc, Lubomi, Piekar i Kornowaca o nazwie "Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych", choć zajął drugie miejsce, to nie załapał się na finansowanie ze środków zewnętrznych w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. A to dlatego, że chętnych na środki finansowe było wielu, zaś pula środków ograniczona, o czym zresztą na naszych łamach informowaliśmy trzy tygodnie temu.

Na sesji rady gminy, która odbyła się 3 czerwca, wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk powiedział, że gmina odwołała się od werdyktu i czeka na decyzję. - Wszyscy mieszkańcy którzy zdecydowali się na udział w tym przedsięwzięciu byli poinformowani, że jest to konkurs, a w nim wynik jest niepewny. To co zrobimy w najbliższym czasie to złożymy protest. Do czasu jego rozpatrzenia nie będę się w tej sprawie wypowiadał – powiedział wójt.

Ulga dla ekologicznych?

Obecny na obradach mieszkaniec pytał, czy gmina zamierza w jakiś sposób ulżyć tym mieszkańcom, którzy stawiają na ekologiczne źródła energii. - Choćby ulgi w podatku od nieruchomości, takie jak w ościennych gminach – mówił obecny na sesji mieszkaniec gminy. - Wydaje mi się, że żadna gmina w powiecie wodzisławskim nie posiada takich ulg – odparł wójt. - A Marklowice? - zwrócił uwagę mieszkaniec. - Marklowice posiadają? Zweryfikujemy. Pełną informację dotyczącą innych gmin przedstawimy na kolejnym posiedzeniu – zapewnił wójt.

Rzeczywiście, od kilku lat w Marklowicach funkcjonuje ulga podatkowa. Polega ona na możliwości obniżenia podatku od powierzchni budynków mieszkalnych lub ich części, do zaledwie 1 grosza za m2. - Dotyczy to obiektów, w których zainstalowano wyłącznie ekologiczne źródło ogrzewania, ale na które nie pobrano dotacji z budżetu gminy - zaznacza Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. - Ulgę wprowadziliśmy, ponieważ chcieliśmy wyjść naprzeciw tym mieszkańcom, którzy samodzielnie wymieniają swoje kotły - dodaje.