środa, 25 listopada 2020

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Epidemia na Śląsku:

Wojskowe samoloty krążą nad powiatem. Co się dzieje?

12.06.2019 13:40 | 23 komentarze | mak

Nasi czytelnicy informują, że nad powiatem wodzisławskim krążą samoloty wojskowe. Maszyny widzieli m.in. mieszkańcy Rydułtów i Wodzisławia Śl. - Bardzo nisko przelatują nad naszymi domami - dziwi się mieszkaniec Rydułtów.

Wojskowe samoloty krążą nad powiatem. Co się dzieje?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czytelnicy przekazują, że widzieli wojskowe samoloty transportowe (m.in. C-130 Herkules i CASA).

- Przez ostatnie 2 dni samolot bardzo nisko przelatuje nad naszymi domami. Zdziwiło mnie to, bo do tej pory nie mieliśmy okazji zobaczyć wojskowych samolotów tak nisko i tak często. Może są jakieś manewry w naszym regionie - zastanawia się mieszkaniec Rydułtów. - Dodatkowo w ubiegłym tygodniu widziałem podążają autostradą A1 i A4 kolumnę wozów bojowych i wyrzutni rakietowych. Może to jakieś manewry w naszym regionie? - dopytuje.

- W Krostoszowicach dwa razy widzieliśmy C-130 i raz samolot CASA. Lecą zawsze tą samą trasą, czyli od strony Jastrzębia, przez Wilchwy, w kierunku centrum Wodzisławia i na Rydułtowy. Co ciekawe, przez to że lecą tak nisko, nie słychać ich z oddali, tylko w ostatniej chwili, kiedy przelatują nad głową - przekazuje inna osoba.

Prawdopodobnie przeloty mają związek z przygotowaniami do ćwiczeń "Dragon" 2019. To największe w tym roku manewry Wojska Polskiego. W ćwiczeniu pod kryptonimem "Dragon" weźmie udział ok. 18 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z zagranicy. Wraz z Polakami prowadzenie operacji obronnej przetrenują wojskowi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Węgier.

Najbliższa baza lotnictwa transportowego znajduje się w Krakowie-Balicach (8. Baza Lotnictwa Transportowego). Przeznaczona jest do zabezpieczenia i realizacji zadań transportu lotniczego na korzyść jednostek wojskowych Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz dla Polskich Kontyngentów Wojskowych.