Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Woś: nie zapomnę o Raciborzu, mój mandat jest gwarancją

04.06.2019 22:49 | 3 komentarze | ma.w

Kancelaria Rady Ministrów prezentuje na rządowej witrynie internetowej nowego członka rządu - Michała Wosia. Podkreślono m.in. jego przynależność do Rady Miasta Racibórz i autorstwo Rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym. Nam nowy minister zadeklarował, że o sprawach raciborskich nie zapomni.

Woś: nie zapomnę o Raciborzu, mój mandat jest gwarancją
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborzanie mogą być spokojni o los projektów związanych z miastem i powiatem. Pozostaję radnym Sejmiku i będę tam dalej dbał o interes całego naszego okręgu: od Raciborza przez Wodzisław, Jastrzębie, Żory, Rybnik po Mikołów. Teraz zyskuję dodatkowe narzędzia - przekazał Nowinom nowy minister.

Oto sylwetka Michała Wosia z oficjalnego serwisu Kancelarii Rady Ministrów.

Michał Woś (ur. 8 lutego 1991 w Raciborzu) – polski prawnik i samorządowiec, w latach 2017–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2018 członek zarządu województwa śląskiego.

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 2014 został radnym Rady Miasta Raciborza. Powierzono mu stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

Od listopada 2015 roku był doradcą Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w 2016 roku powierzył mu stanowisko szefa Gabinetu Politycznego. Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 5 czerwca 2017 roku został Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie objął m.in. nadzór nad sprawami rodzinnymi i nieletnich, zakładami poprawczymi oraz informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Został Koordynatorem Krajowym ds. wdrożeń systemów informatycznych. 8 września 2017 roku premier Beata Szydło powołała go w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorował prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzającej w pełni zinformatyzowane postępowanie rejestrowe oraz Systemem Losowego Przydziału Spraw. Wprowadzenie tego systemu było jednym z głównych argumentów broniących reformy sądownictwa w negocjacjach Polski z Komisją Europejską, przedstawionym w Białej księdze w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Wdrożył ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i jest autorem systemu teleinformatycznego Rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce.

W październiku 2018 został wybrany na radnego sejmiku śląskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (jako kandydat Solidarnej Polski). 21 listopada 2018 znalazł się w zarządzie województwa.

Jest inicjatorem Pracowni Liderów Prawa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

W 2018 roku został sklasyfikowany na 12. miejscu listy 50 najbardziej wpływowych prawników w rankingu Dziennika Gazety Prawnej.

Żonaty, jedno dziecko.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości