Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Nowy wóz dla krzyżkowickich ochotników

04.06.2019 19:00 | 3 komentarze | juk

Wielka radość w Krzyżkowickach. Tamtejsza jednostka OSP doczekała się nowego wozu bojowego. To pierwszy w historii jednostki całkowicie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Nowy wóz dla krzyżkowickich ochotników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

24 maja był ważnym dniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej pszowskiej dzielnicy Krzyżkowice. To w tym dniu tuż po godz. 17.00 jednostka otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. W towarzystwie tamtejszych strażaków, druhów z zaprzyjaźnionych jednostek i zaproszonych gości odbył się jego oficjalny odbiór w siedzibie OSP.

– Po raz pierwszy w 90-letniej historii naszej jednostki przyjechał fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy - mówił ze wzruszeniem podczas uroczystości Tomasz Cyranka, prezes OSP Krzyżkowice wyjaśniając, że do tej pory jednostka otrzymywała samochody z „drugiej reki”. - Z dumą mogę powiedzieć, że będzie on służyć tutejszym mieszkańców - dodał. Prezes Cyranka życzył strażakom, by samochód był jak najmniej wykorzystywany do działań ratowniczo-gaśniczych a jak najwięcej do działań szkoleniowych. - Kiedy wyjedzie na interwencję, by nieść pomoc, niech zawsze wraca do bazy z ratownikami - dodał. Nowy samochód został poświęcony przez ks. Joachima Glanca, proboszcza krzyżkowickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. - Ten wóz będzie służył naszej społeczności oraz tym, którzy poproszą tutejszych strażaków o pomoc. Niech korzystającym z niego ochotnikom towarzyszy zawsze Boże błogosławieństwo - mówił.

Podwozie nowego wozu jest oparte na technologii firmy Scania, a konkretnie modelu GCBA 5/38 z napędem 4x4. Do samochodu wsiądzie 6 ratowników. Pojazd został wyposażony w odpowiedni sprzęt, m.in. w zbiornik wody o pojemności 5 tys. l, dwuzakresową autopompę, ABS, klimatyzację, wyciągarkę, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy, zestaw ratownictwa technicznego, sprzęt łączności radiowej oraz niezależny układ ogrzewania, umożliwiający ogrzewanie kabiny przy wyłączonym silniku. Spełnia również wymóg czystości spalin EURO 6.

Nowy samochód zastąpi wysłużonego prawie 40-letniego Jelcza. Wóz ma poprawić efektywność działań ratowniczych, co ma się przełożyć na szybszą interwencję w sytuacjach zagrożenia. Dostarczyło go przedsiębiorstwo z Bielska-Białej. Na jego zakup miasto pozyskało środki unijne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Część pieniędzy wyłożyło z własnego budżetu.

(juk)