Sobota, 29 lutego 2020

imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

RSS

Nareszcie poznamy prawdę o jakości powietrza w Raciborzu

10.05.2019 20:00 | 6 komentarzy | żet

Przy ul. Wojska Polskiego 8 stanęła certyfikowana stacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza.

Nareszcie poznamy prawdę o jakości powietrza w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Profesjonalna stacja badająca zanieczyszczenie powietrza w Raciborzu to wynik rozmów prezydenta Dariusza Polowego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko. Urządzenie stoi już na swoim miejscu przy ul. Wojska Polskiego, tuż obok czujnika, który działał w tym miejscu już wcześniej. Różnica w działaniu stacji i czujnika polega m.in. na szybkości i zakresie podawania wyników pomiarów. Nowa stacja ma je dostarczać na bieżąco, w około godzinnych odstępach. Mniejszy czujnik potrzebował na wygenerowanie wyników dwa tygodnie (14 dni).

Poza sensorami pyłów PM10 i PM2,5 w skład wyposażenia nowej skrzyni wejdą czujniki analizujące poziom dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (Nox). Na dodatek urządzenie posiada własną stację meteorologiczną. Dostarczy ona informacji o kierunkach wiatru, a więc pozwoli odpowiedzieć na pytanie, skąd nawiewane jest zanieczyszczone powietrze.

Prace związane z montażem i kalibracją nowej stacji mogą potrwać jeszcze tydzień. Wyniki pomiarów nowej aparatury będą udostępniane na stronach Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (www.powietrze.gios.gov.pl) oraz poprzez dedykowane aplikacje.

Jedyne koszty, jakie poniosła Gmina Racibórz, dotyczyły dostosowania sieci elektrycznej do potrzeb nowego urządzenia. Usługa ta kosztowała 890 zł. Ponadto Miasto Racibórz zobowiązało się do pokrywania kosztów energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania stacji.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż