Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

W polskiej szkole u czeskich sąsiadów

07.04.2019 13:00 | 3 komentarze | art

Od ponad 100 lat w Lutyni Dolnej w Czechach, nieopodal granicy z gminami Godów i Gorzyce, działa Szkoła Podstawowa z polskim językiem nauczania. Odwiedziliśmy ją na zaproszenie obecnej dyrektor tej placówki, Sabiny Suchanek.

W polskiej szkole u czeskich sąsiadów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkoła postała w 1914 r. i przez ponad 15 lat funkcjonowała w prywatnym domu Emanuela Babisza, który jedno z pomieszczeń przeznaczył na klasę. Potrzeba nauczania w języku polskim musiała być spora. Według austriackiego spisu ludności (miejscowość znajdowała się wówczas w graniach Cesarstwa Austro-Węgier), który został przeprowadzony 4 lata wcześniej, Lutynia Niemiecka, jak ówcześnie nazywała się Lutynia Dolna, liczyła 4096 mieszkańców, z czego prawie 90 procent była polskojęzyczna. W pierwszym roku nauki w szkole uczyło się 38 uczniów, w 1920 r. kiedy miejscowość po konferencji w Spa, znalazła się w granicach Czechosłowacji, szkoła liczyła już 136 uczniów.

Obecnie szkoła mieści się w okazałym budynku, którego budowa została ukończona w 1930 r. staraniem Macierzy Szkolnej z Lutyni Dolnej i Macierzy Sląska Cieszyńskiego. W czasie wojny szkoła została zamknięta, a w budynku działał m.in. niemiecki urząd gminy. Po wojnie wznowiła działalność w 1948 r. Zapisano do niej 118 uczniów. Przez kolejne lata była ostoją polskości na Zaolziu.

Rodzic do pracy w Czechach, dziecko do szkoły w Czechach

Dziś szkoła w Lutyni Dolnej jest jedną z 25 szkół podstawowych z polskim językiem nauczania, działających w Czechach (24 podstawowe, 1 średnia). W 9 klasach uczy się około 50 uczniów. Nauka odbywa się według czeskiego systemu i programu, ale w polskim języku, do którego w klasie drugiej dochodzi obowiązkowa nauka języka czeskiego. Ponadto uczniowie uczą się dwóch języków obcych – od pierwszej klasy angielskiego i od ósmej klasy również rosyjskiego. Ponadto przy szkole działa przedszkole, w którym opiekę znajduje 22 maluchów. - Kiedyś uczniów było znacznie więcej. Kiedy ja się tutaj uczyłam, klasy były o wiele liczniejsze. Polaków na Zaolziu ubywa, więc ubyło również uczniów. Choć trend zaczyna się nieco odwracać, bo wielu Polaków pracuje w Czechach i są rodzice, którzy decydują się na przeprowadzkę do Czech lub tacy, którzy po drodze do pracy zostawiają w przedszkolu albo szkole swoje dziecko. Mamy kilka takich przypadków – wyjaśnia Sabina Suchanek, dyrektor szkoły i jej absolwentka.

Uczą dzieci i dorosłych

Szkoła jest dwustopniowa. Pierwszy stopień to klasy od pierwszej do piątej, drugi od klasy szóstej do dziewiątej. Siłą rzeczy klasy są małoliczne, ale podczas niektórych zajęć łączone są w grupy np. klasa czwarta i piąta mają wspólne lekcje przyrody, przy czym część opanowuje program dla klasy czwartej, część dla klasy piątej. Uczniowie starszych klas uczą się już osobno. - U nas uczeń nie jest anonimowy, wszyscy się znają, a nauczyciele mają czas by poświęcić uwagę każdemu uczniowi. Dzięki temu nasi uczniowie osiągają jedne z najlepszych wyników w testach kompetencyjnych – zachwala dyrektor Suchanek. - Zresztą nasza szkoła może poszczycić się wieloma wybitnymi absolwentami, niektórzy pracują na ważnych stanowiskach w administracji centralnej kraju, albo w dużych firmach – dodaje. Dlatego do szkoły chodzą nie tylko uczniowie z polskich rodzin, ale również dzieci Czechów, którzy chcą by ich pociechy opanowały język polski. Takich przypadków jest kilka. Do tego placówka jest nieźle wyposażona m.in. w tablice multimedialne, a w ubiegłym roku przeszła remont, polegający na odnowieniu elewacji i dachu, wymianie okien i łazienek. W szkole działa też centrum nauki języka polskiego dla osób dorosłych. Obecnie uczy się w nim 10 osób. - Głównie ludzie, którym język polski potrzebny jest w pracy, ale też czeskojęzyczni rodzice naszych uczniów – wyjaśnia Suchanek. Jako placówka dwujęzyczna od września szkoła poprowadzi także kursy języka czeskiego dla początkujących i dla sfery biznesu. Ponadto placówka współpracuje ze szkołami na terenie Polski m.in. w Gorzyczkach, Gołkowicach, Łaziskach.