Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Śmieci po nowemu. Inne kolory, inne rodzaje odpadów

07.02.2019 13:00 | 12 komentarzy | juk

Już niedługo urzędnicy staną przed zadaniem wyboru nowej firmy, która od lipca zajmie się wywozem śmieci z terenu Pszowa. - Opłata dla mieszkańców może wzrosnąć nawet o 100 proc. - zapowiadają.

Śmieci po nowemu. Inne kolory, inne rodzaje odpadów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śmieciowa rewolucja, która w połowie roku czeka Pszów, to efekt zaproponowanych przed dwoma laty przez Ministerstwo Środowiska zmian. Wówczas weszły w życie nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów, rozszerzające zakres segregacji oraz ujednolicające jej zasady w całym kraju. Przepisy przewidywały czas na zmianę systemu w gminach, do momentu zakończenia zawartych wcześniej umów. Dotychczasowa umowa, którą miasto jest związane od półtora roku ze spółką Naprzód z Rydułtów, wygasa z końcem czerwca. Dlatego teraz pszowscy urzędnicy rozpoczynają rozmowy nad wprowadzaniem zmian oraz rozpisaniem przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Nowe frakcje

Od lipca mieszkańców Pszowa czeka przede wszystkim wprowadzenie nowych zasad segregacji śmieci. - Odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika lub worka, zostaną podzielone na dwie frakcje. Do niebieskiego trafi papier. Z kolei żółty kolor będzie przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne - mówi Monika Załęska, starszy specjalista referatu inwestycji, gospodarki komunalnej i nieruchomości z pszowskiego magistratu. Niezmiennie szkło bezbarwne i kolorowe trafi do zielonych pojemników i worków. Natomiast odpady bio i zielone - do brązowych.

Zbiorą wszystko sprzed posesji

Kolejna ważna zmiana dla mieszkańców będzie dotyczyć wywozu bioodpadów. Dotychczas gmina sprzed nieruchomości odbierała tylko odpady kuchenne. Zielone mieszkańcy byli zobligowani dowozić samodzielnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. - Od lipca to się zmieni. Zgodnie z przepisami również odpady zielone będą zabierane sprzed nieruchomości - zapowiada Monika Załęska.

Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymają od firmy wywożącej śmieci worki żółte, niebieskie oraz zielone. Inaczej sprawa będzie się miała worków brązowych. - Planujemy, że mieszkańcy otrzymają tylko te na odpady kuchenne. W worki na odpady zielone będą musieli zaopatrzyć się samodzielnie – mówi urzędniczka. – Ich ceny nie są wygórowane. Wahają się pomiędzy 0,5 a 1 zł – dodaje.