Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Mieczysław Kieca: walka ze smogiem to priorytet

26.11.2018 07:00 | 28 komentarzy | mak

O obietnicach złożonych przed wyborami rozmawiamy z prezydentem Mieczysławem Kiecą, który będzie rządził Wodzisławiem Śląskim przez kolejne 5 lat.

Mieczysław Kieca: walka ze smogiem to priorytet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Czy nowe mieszkania miałyby powstać w oparciu o program Mieszkanie+?

– Albo inne mechanizmy rządowe, bo jest ich kilka. Część tych mechanizmów przewiduje tylko budownictwo komunalne, część dopuszcza także tworzenie dodatkowo lokali użytkowych, które współfinansują koszty budowy całego areału. Jest też pytanie, czy mają to być mieszkania tylko z opcją najmu, czy też z dojściem do prawa własności. Propozycjami i wyliczeniami w tym zakresie zajmie się spółka Domaro. Badanie rynku i sprawdzenie zainteresowania ze strony mieszkańców będzie bardzo ważne, bo nie możemy sobie pozwolić na budowę mieszkań ze środków publicznych, które będą później stały puste. Dlatego wcześniej musimy uczciwie poinformować mieszkańców, jakie będą koszty najmu powierzchni.

– Wśród obietnic wyborczych znalazło się utworzenie ośrodka sportów wodnych w oparciu o Balaton.

– Mamy już przygotowaną koncepcję. Wydział funduszy zewnętrznych będzie poszukiwał środków na realizację tej inwestycji. Mamy nadzieję, że uda się je znaleźć. Natomiast jeśli nie, to będziemy rozważać inną formę współfinansowania, na przykład poprzez zmianę koncepcji - albo wpuszczając większą część powierzchni komercyjnych albo rozważając możliwość opłat za część usług lub opłaty za wejście na kąpielisko. Dyskusja jeszcze przed nami. A co do samego rozpoczęcia realizacji? Uważam, że najbardziej realny jest 2021 rok. Ale wszystko będzie zależało od tempa uzyskiwania pozwoleń.

– A co z drogą dojazdową na Balaton?

– Zaproponuję wpisanie do projektu budżetu na 2019 r. zadania o nazwie zaprojektowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę drogi dojazdowej od ul. Brackiej do Balatonu. Razem z infrastrukturą towarzyszącą, czyli chodnikiem lub elementami ciągu pieszo-rowerowego, a także z parkingami, najprawdopodobniej zielonymi. Takie same powstały na Osiedlu 1 Maja. Jeśli rada miasta przyjmie to zadanie, to rozpoczniemy projektowanie. Wtedy w ciągu roku powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę.

– Sporo miejsca w swoim programie poświęcił pan wodzisławskiemu rynkowi. Właściwie Staremu Miastu. Bo z jednej strony wskazywał pan na konieczność uruchomienia programów pomocowych dla przedsiębiorców na Starym Mieście, a z drugiej strony mówił o estetycznym i funkcjonalnym rynku. Jak wyobraża pan sobie ścisłe centrum miasta za 5 lat?

– To zależy od tego, jak wyobrazimy go sobie wspólnie. Razem z mieszkańcami, razem z osobami prowadzącymi tam działalność. Właściwie to już rozpoczął się cykl spotkań na ten temat. Rozmawiamy o tym, co można i warto zrobić. Ostatnie takie spotkanie zakończyło się ustaleniem, że już do budżetu miasta na 2019 rok zaproponuję wprowadzenie różnych zadań. Między innymi wymianę oświetlenia na wodzisławskim rynku, żeby go rozjaśnić. Prócz tego przebudowę ciągu ulicy Powstańców. Z szerszych, wygodnych płyt. Ma to być ciąg chodnikowy. Chcemy też poprawić estetykę rynku poprzez elementy małej architektury i dekoracje. Począwszy od sezonu wiosennego. Na kolejne nasze spotkanie w gronie przedsiębiorców czy właścicieli kamienic z centrum miasta każdy ma przynieść swoje propozycje i sugestie. Wszyscy chcą się zaangażować. Chcemy też ustalić, jakie branże należałoby zwolnić z podatku od nieruchomości w zamian za to, że dana działalność gospodarcza zlokalizuje się na terenie Starego Miasta. Uważam, że powinniśmy wskazać takie, których pojawienie się spowoduje, że zaczną one generować ruch. Jeśli to wszystko się uda, to myślę że wszyscy dość szybko zobaczymy poprawę.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.