Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przeczytaj te rady, a już nigdy nie zgubisz się w lesie

Wystarczy skręcić w złą dróżkę, albo za daleko wejść w las i pojawia się problem - zgubiliśmy się. Co wtedy zrobić?

Przeczytaj te rady, a już nigdy nie zgubisz się w lesie

Jeśli zgubiliśmy się w lesie, warto usiąść na chwilę i odpocząć. Jeżeli czujemy, że nie damy rady wrócić po własnych śladach, wówczas warto jest zatrzymać się w miejscu i przestać kluczyć, aby nie pogarszać swojej sytuacji.

Słupki działowe

- W odnalezieniu drogi mogą ci pomóc "tajemnicze" słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc - informują leśnicy.

Las podzielony jest na sektory. Na nizinach mają one równy kształt, natomiast w górach mogą być nieregularne. Każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na południowo-wschodnim rogu słupka umieszczonego w narożniku oddziału. Jeśli zgubimy się w lesie, ważne jest również rozpoznanie otoczenia. Warto znaleźć charakterystyczne elementy, np. gazociągi czy linie elektryczne i nimi podążać. W górach mogą być to potoki. Idąc tym tropem, dotrzesz do słupka oddziałowego, bądź zamieszkałych terenów. Oczywiście jeśli masz przy sobie telefon z GPS, to możesz użyć aplikacji Lasów Państwowych (bądź innej) lub znaleźć elektroniczną wersję mapy lasu. Ważne, żeby ułatwiło ci to odnalezienie się w lesie.

Tablice na drzewach, ambony, wiaty

Kolejnymi znakami pozwalającymi na lepszą orientację w terenie leśnym jest płytka numeryczna umieszczona na drewnie. Wystarczy, że podasz ten numer, a służby ratownicze będą wiedziały, gdzie dokładnie się znajdujesz.

Jeżeli na swojej drodze napotkasz urządzenia łowieckie (ambonę, zwyżkę, drabinę), podaj służbom ratowniczym dokładny opis napotkanego urządzenia. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane.

Ważne są również urządzenia i obiekty turystyczne. Na terenach nadleśnictw, mają nadane swoje ścisłe numery inwentarzowe, które przypisane są do danego leśnictwa, konkretnego oddziału.

źródło: Nadleśnictwo Zawadzkie, fot. Adam Strzałka, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~leśniczy (155.133. * .21) 15.10.2018 13:24

Na zdjęciu pisze ze słupek jest w płd-zach narożniku a w tekście napisano ze w płd-wsch. CO JEST PRAWDĄ ?????