Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Pali się w Zabełkowie? Na szczęście to tylko ćwiczenia [ZDJĘCIA] [FILM]

15.09.2018 12:40 | 0 komentarzy | mad

Rezydencja dla seniorów w Zabełkowie stała się tłem ćwiczeń polskich i czeskich jednostek Ochotniczych Straż Pożarnych. Działano tak, jakby budynek palił się naprawdę.

Pali się w Zabełkowie? Na szczęście to tylko ćwiczenia [ZDJĘCIA] [FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Ćwiczenia odbywały się w ramach projektu "Ready To Help". W działaniach uczestniczyło 10 zastępów OSP z gminy Krzyżanowice i trzy z Czech. Pierwszym elementem była ewakuacja prawie 60 osób z budynku (seniorzy zostali wcześniej poinformowani, z obiektu wyprowadzone zostały tylko te osoby, którym pozwalało na to zdrowie). Drugim ważnym etapem było doprowadzenie wody do budynku. - W sytuacji gdyby paliło się tutaj naprawdę, ujęcie wody jest po drugiej stronie, przy DK 45 (około 600 metrów – red), polscy i czescy strażacy musieli ze sobą współpracować – tłumaczy Daria Kardaczyńska, koordynator projektu "Ready To Help".

Było to już drugie takie spotkanie. Pierwsze ćwiczenie odbywało się po czeskiej stronie - w Sudicach. Tłem ćwiczeń w tym przypadku był kościół, to tam miał wybuchnąć pożar.

Ready To Help podnosi gotowość 22 OSP do wspólnych działań ratowniczych. W projekcie uczestniczą dwie polskie gminy – Krzyżanowice i Krzanowice oraz siedem czeskich. Całość składa się z wielu ćwiczeń. Ważnym elementem projektu były zakupy. Było to doposażenie Ochotniczych Straż Pożarnych, zakupiono m.in. cztery wozy strażackie. Całość opiewa na ponad 1 mln euro. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Finalnie zostanie wydany podręcznik zawierający m.in. informacje o tym, jakie zagrożenia są we wszystkich gminach uczestniczących w przedsięwzięciu, po to, aby strażacy wiedzieli czego mogą się spodziewać w razie jakiegoś zagrożenia.

(mad)