Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Przez pijackie awantury cofnęli mu koncesję, dziś sklepu już nie ma

06.09.2018 11:35 | 6 komentarzy | AgaKa

Koniec pijackich awantur na Przemysława 6 w Wodzisławiu Śląskim? Sklep pod którym dochodziło do libacji został zlikwidowany. Czy to rozwiąże problem?

Przez pijackie awantury cofnęli mu koncesję, dziś sklepu już nie ma
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To był maj...

W maju tego roku w mediach głośno zrobiło się o tym, co dzieje się na osiedlu Przemysława, a konkretnie pod osiedlowym sklepikiem Rabat na Przemysława 6. "Burdy i menelstwo" - taki nagłówek atakował zewsząd oczy. Na Przemysława po zgłoszeniach mieszkańców interweniowała straż miejska oraz policja. Raz wezwane musiało zostać nawet pogotowie ratunkowe. "Imprezowicze" zaczepiali mieszkańców o pieniądze, byli wulgarni i traktowali ich wyzwiskami. Mało tego, za toaletę obrali sobie... przejście pod blokiem numer 6.

Rzeczniczka wodzisławskiej policji, Marta Pydych przyznała wówczas, że pod tym adresem policja interweniowała wielokrotnie, a wizyty kończyły się nakładaniem mandatów, a nawet sporządzeniem wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego.

Rada Dzielnicy planowała skierowanie do Urzędu Miasta pisma o odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu właścicielowi sklepu Rabat, pod którym dochodziło do libacji i pijackich awantur.

Właściciel sklepu odpowiada tylko za to, co należy do niego

Na drzwiach oraz oknach sklepu Rabat pojawiły się kartki z napisem "Picie alkoholu w obrębie sklepu zabronione". Warto zaznaczyć, że teren wokół sklepu nie należał do jego właściciela, a do Spółdzielni Mieszkaniowej ROW. Dodatkowo teren jest monitorowany.

- Przedsiębiorca nie może odpowiadać za bezradność policji i nieskuteczność prawa. Cofnięcie koncesji w tym punkcie nie rozwiąże problemu, co potwierdza doświadczenie wielu samorządów w kraju, ale także przykład na Przemysława - powiedział Kacper Biernacki, członek stowarzyszenia Wodzisław 2.0.

Właściciel sklepu Rabat potwierdzał, że nigdy nie został ukarany mandatem za sprzedaż alkoholu nietrzeźwym. To można jednak bardzo łatwo obejść. Wystarczy, że osoba spożywająca alkohol wyśle kogoś trzeźwego do sklepu z prośbą o kupno alkoholu dla siebie.

Właściciel zbierał podpisy pod petycją

"W związku z otrzymanym pismem z Komendy Powiatowej Policji w dniu 25.05.2018 dotyczącym o cofnięcie zezwoleń alkoholowych prosimy o wyrażenie opinii czy sklep Rabat jest potrzebny tutejszym mieszkańcom bloku numer 6 przy ulicy Przemysława w Wodzisławiu Śląskim". To jednak nic nie dało, bo sklepu dziś już nie ma. Został zlikwidowany.

Rabat to nie jedyny sklep na osiedlu

Niedaleko sklepu Rabat znajdują się Centrum Delikatesy oraz Lewiatan, nieco dalej Biedronka. Wniosek o odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu wydano jednak tylko dla sklepu Rabat.

- Podczas wizytacji osiedla zauważyłem, że pod blokiem nr 6 nikt nie pił alkoholu, za to kilka osób przeniosło się pod blok nr 4. Tam również jest sklep spożywczy, w którym można kupić alkohol. Zastanawiam się, czy rada dzielnicy z policją mają zamiar odbierać teraz "koncesję" wszystkim sklepom po kolei? - pyta Łukasz Chrząszcz, członek stowarzyszenia Wodzisław 2.0.

Ludzie:

Kacper Biernacki

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.