Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Zamieszkać w Raciborzu... Jak i za ile?

27.08.2018 07:00 | 1 komentarz | żet

Młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego od lat wyjeżdżają za nauką i pracą. Wielu z nich nie decyduje się już wrócić na stałe do Raciborza. Spełniając swoje marzenia upiększają Kraków, Warszawę czy Wrocław. Swoją ciężką pracą powiększają bogactwo Austrii, Niemiec, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii. Jednak życie w wielkich miastach to nie bajka. Problemy komunikacyjne, wysokie koszty najmu mieszkań i przyprawiające o zawroty głowy ceny nieruchomości. A jak jest w Raciborzu? Czy nasze przeciętne zarobki wystarczają na wynajem lub zakup mieszkania? A może są inne możliwości?

Zamieszkać w Raciborzu... Jak i za ile?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ile kosztuje wynajem

Jeśli młodzi ludzie po szkole i studiach decydują się na wyprowadzkę od rodziców, przeważnie zaczynają od wynajmu kawalerki. Weźmy pod lupę mieszkania o powierzchni 25 – 40 m2. We Wrocławiu* to koszt od 1200 zł (niski standard, lokum odległe od centrum) do nawet 2500 zł (mieszkanie przy placu Grunwaldzkim w centrum miasta, w nowym budynku). Jednak większość w tym segmencie zamyka się w kwocie 2000 zł**. Ceny w Raciborzu są zdecydowanie niższe. Kawalerka o wysokim standardzie w nowym budownictwie kosztuje co prawda 1500 zł miesięcznie. Można jednak trafić również na tańsze oferty, w których koszt wynajmu zamyka się w kwocie 1000 zł.

Młode małżeństwa przeważnie decydują się na przeprowadzkę do większego mieszkania, szczególnie jeśli myślą o powiększeniu rodziny. Za wynajem 2 – 3-pokojowego mieszkania o powierzchni większej niż 50 m2 zapłacimy we Wrocławiu przynajmniej 2000 zł, choć większość ofert oscyluje w granicach 3000 – 3500 zł. W Raciborzu jest rzecz jasna taniej. Za 2200 zł możemy wynająć mieszkanie o pow. 135 m2. Za 2 – 3-pokojowe mieszkania o powierzchni 50 – 70 m2 zapłacimy w naszym mieście 1500 – 1650 zł.

Niższe koszty wynajmu mieszkań w Raciborzu idą w parze z zarobkami, które w powiecie raciborskim również odstają od tych ze stolicy Dolnego Śląska. Prawdziwym problemem w przypadku Raciborza nie jest jednak relacja cen wynajmu mieszkań do zarobków, ale niewielka liczba ofert wynajmu. Ogłoszenia publikowane w internecie oraz prasie można policzyć na palcach jednej ręki. Niewiele jest ich również w biurach pośrednictwa nieruchomości. W tym przypadku skuteczniejszy okazuje się tzw. marketing szeptany czyli informacje przekazywane drogą ustną. Należy jednak pamiętać, że znalezienie mieszkania w ten sposób może nie stanowić większego problemu dla mieszkańców Raciborza, jednak dla osób przyjezdnych jest to nie lada wyzwanie.

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Irena Żylak

Irena Żylak

Zastępca Prezydenta Raciborza