Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Zarobki w miastach powiatowych. Jastrzębie-Zdrój na 1. miejscu, Rybnik poniżej średniej krajowej

22.08.2018 09:42 | 0 komentarzy | żet

Miesięczne zarobki w największych miastach naszego regionu na tle kraju.

Zarobki w miastach powiatowych. Jastrzębie-Zdrój na 1. miejscu, Rybnik poniżej średniej krajowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o wynagrodzeniach* w 66 miastach na prawach powiatu. Jastrzębie-Zdrój z kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości 6 609 zł po raz kolejny znalazło się na czele miast, w których zarabia się najwięcej. Średnia krajowa obliczana dla dużych miast wynosi 4 528 zł. Jastrzębie-Zdrój wyprzedziło m.in. Warszawę, Płock, Jaworzno, Sopot, Gdańsk, Katowice, Gliwice, Dąbrowę Górniczą oaz Wrocław (pierwsza dziesiątka).

Poniżej średniej krajowej, na 36. miejscu - tuż za Sosnowcem, Siedlcami i Radomiem - uplasował się Rybnik, gdzie średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w 2017 roku 4 122,2 zł.

Żory ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 3 890,11 zł zajęły 51. miejsce w rankingu. Całe zestawienie zamyka Piotrków Trybunalski, gdzie średnie wynagrodzenie brutto wyniosło w 2017 roku 3 446,83 zł.

źródło: PAP/kic, oprac. żet


* Kwoty podane są w ujęciu brutto, łącznie z zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe), płaconymi przez ubezpieczonego pracownika. Zasadniczą wadą tego zestawienia jest pominięcie danych z przedsiębiorstw, w których pracuje mniej niż 10 osób.