Wtorek, 22 stycznia 2019

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Zabytkowe figury coraz bliżej remontu

15.06.2018 07:00 | 0 komentarzy | art

Gmina ma otrzymać 60 tys. zł dofinansowania na wykonanie remontu konserwatorskiego Zespołu Figuralnego w Połomi.

Zabytkowe figury coraz bliżej remontu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W skład Zespołu Figuralnego wchodzą: krzyż Męki Pańskiej z 1853 r., figura świętego Nepomucena z 1876 r. oraz figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1878 r. Zespół ten jest położony w centrum miejscowości obok wejścia na starą farę. - Stanowi ważny element tożsamości mieszkańców sołectwa Połomia, a także jest atrakcyjnym obiektem turystycznym – podkreślają włodarze gminy.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się odremontowany budynek Starej Plebanii z 1811 roku oraz budynek Starej Szkoły z 1878 roku. Zadanie objęte wnioskiem zakłada przeprowadzenie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej zabytkowego zespołu figur, wraz z rekonstrukcją zniszczonych elementów.

Na razie nie wiadomo kiedy ruszy remont zabytków. Wszystko zależeć będzie od tego kiedy urząd marszałkowski podpisze umowę z gminą na dofinansowanie. Jedno jest pewne, mimo dofinansowania gmina będzie musiała dopłacić do inwestycji z własnego budżetu i zapewne będzie to kwota przewyższająca uzyskane dofinansowanie. O zabytkowe figury trzeba jednak koniecznie zadbać.

(art)